Броги вам на ноги

 


 

Дивне слово «броги» якнайкраще римується з «дороги». І недарма: броги - це взуття. Стильно декороване, перевірене часом, схвалене всіма станами. І незважаючи на те, що броги - це «дірка на дірці і діркою поганяє», складно знайти більш статусні туфлі.

У далекому XVII столітті ірландські фермери, мабуть, мріяли тільки про дві речі: щоб поголів'я овець в стадах приростала, та щоб коли-небудь їх обувка висохла. Чи жарт - переганяєш отару з заболоченій галявини на вологу рівнину, зачерпнеш взуттям водиці, і цілісінький день в черевиках хлюпає ...

Щоб волога скоріше покидала новий притулок, а селянські ноги хоч трохи провітрювалися, якийсь умілець придумав по периметру черевика пробивати дірочки. Ідея сподобалася, тим паче, часу у скотарів було предостатньо, та пристрасть до творчості неабияка. Само собою народилася назва - броги, від галльського «brogue» - «протикати шилом».

Хаотично розташовувати отвори незабаром набридло, самі собою виникали ажурні узори. Ось тут, за миском, треба розташувати квіткові завитки, а вздовж стопи ажурні смужки в самий раз ... Болотисті галявини пересохли, фермери переїхали в міста, а перфорований візерунок на взутті так і залишився. Від нього більше не були потрібні «послуги» з вентиляції та водовідведення, дірочки НЕ пронизували шкіру черевика наскрізь, розташовувалися на поверхні. Але чоловіки, суворо налаштовані до всякого роду прикрасам і надмірностей, для брогірованія робили виняток. Красиво ж, коли аскетичний черевик опоясує ось така витончена штучка. Практично наочне втілення чоловічої душі ...

У XX столітті до фермерської взувачки добралася англійська аристократія. Порахуйте, що не знайти більш зручного взуття для гольфу. Багато в чому цьому сприяв Принц Уельський Едвард, який мав славу завзятим денді Старого Світу. Потім само собою вирішилося, що туфлям, крім перфорації, належить мати відрізний мисок форми літери W. Типове «колективна творчість» ...

Ось так суто практичні наміри грубих ірландських фермерів подарували світу безсмертну взуття - броги. Модні словники вважають їх «класичними чоловічими туфлями з перфорацією», проте прекрасна стать теж не встояв перед «дірявим спокусою», дизайнери пішли на поводу. Але стоп! Нас цікавить виключно чоловіча тема, то, як з пастуших башмаків броги перетворилися в саму строгу і елегантну чоловічу взуття. Змінивши ім'я на «оксфорди».

Кажуть, в тому ж XVII столітті до броги прикипіли душею студенти Оксфорда, розгулювали в грубих ірландських чоботях, що носили в ту пору назву «Балморалом». Але модель поступово стала витонченіше, суворіше і лаконічніше, з чи то чобіт, чи то черевик перетворилася на туфлі. І почалося ... «Оксфорди» шили з двоцвітних поєднань шкіри, їх робили суворо чорними, урізноманітнили лаковими вставками, «ускладнювали» закритою шнурівкою. На початку ХХ століття зі зміною крою штанів (зокрема, до 1905 року популярними стали штани з вилогами) саме оксфордские черевики стали справжнім хітом і надовго увійшли до п'ятірки найпопулярніших моделей чоловічого взуття.

Після того як з фронтів Першої світової війни стали повертатися чоловіки, втомлені від грубих армійських чобіт, їх у масовому порядку стало залучати зручність саме оксфордських черевик.

Мода на «оксфорди» була нещадна. Чорні шкіряні «оксфорди» «крокували в ногу» з сильними світу цього, дипломатами, політиками та фінансистами. Їх чорно-білий франтівською варіант «йшов на справу» разом з серйозними хлопцями-гангстерами. Мабуть, єдиними, кому «оксфорди» були до лампочки, були фермери, що дали їм путівку в життя. А в 20-х роках минулого століття до шанувальників «оксфордів» приєднався і прекрасна стать. Модель носила ім'я «оксфордетта» і вважалася спортивної. До тих пір, поки безжальні дизайнери не поставили її на каблук і не оголосили елегантною класикою. Обов'язкова для «оксфордів» закрита шнурівка перестала бути неодмінним елементом, чорний і білий кольори поповнились синіми, червоними і навіть металевими «побратимами».

Можна впевнено заявити, що броги ніколи не вийдуть з моди. Перфорований візерунок навряд чи набридне, так як ідеальний, перевірений часом і з легкої руки модників універсальний. «Оксфорди» в офіційно чорному або коричневому виконанні з гладкої шкіри залишаться класикою, що вимагає в пару костюм або смокінг. Їх «побратимів» більш сміливих відтінків дозволено поєднувати з неформальним одягом і навіть на босу ногу. А про дамські «оксфордетти» і говорити не доводиться: що модниці вважатимуть «актуальним і красивим», то і складе пару туфель.

 

 

Як красиво зав'язати парео
 • Як зібрати валізу в відпустку
 • Лимонний колір в одязі
 • Переваги і недоліки роздільних купальників
 • Підбираємо весільне плаття для повної дівчини
 • Ажурний трикотаж
 • Коктейльне плаття
 • Плаття болеро: як правильно поєднувати
 • Сукні для фігури "груша"
 • Правильний догляд залакованим взуттям
 • Носибамбук - Бамбуковий одяг
 • Кому вигідна нездорова худоба?
 • Як і з чим носити мокасини
 • Модний гороскоп по знакам зодіаку
 •