Відновлення жіночого організму після пологів

 

Усім без винятку системам і органам, якы «брали участь» у виношуванні плоду, потрібен якийсь час на відновлення. Що ж трапляється в організмі жінки після пологів, і які запобіжні заходи дотримувати молодим мамам?

Розвиваючись в материнській утробі, плід змінив положення безлічі внутрішніх органів, і тепер їм необхідно повернутися до свого колишнього режиму роботи. Акушери-гінекологи називають післяпологовим періодом час, протягом якого закінчується інволюція (зворотний розвиток) органів і систем, подвергнувшихся змінам у зв'язку з пологами та вагітністю.

Даний період, як правило, триває 6-8 тижнів. Функції практично всіх органів за цей час поступово відновлюються, винятком можуть стати хіба що функції молочних залоз і гормональної системи, яким у зміненому режимі ще належить «працювати» протягом усього періоду лактації.

Стан матки після пологів


Відразу ж після відділення плаценти матка значно скорочується і знаходить кулясту форму. Після пологів матка вже важить приблизно 1 кг, через тиждень - 500 г, а до кінця післяпологового періоду вона знаходить свою колишню (допологову) вага і розміри - близько 50 м.

Ці зміни ніколи не проходять непоміченими жінкою: новоявлена ​​мама відчуває ниючі болі внизу живота, особливо в період годування. Це пов'язано, насамперед, з тим, що коли дитина смокче груди своєї матері, у неї виділяється гормон окситоцин, який надає на її матку скорочуючий вплив.

Повернення шийки матки в колишній стан проходить повільно. Завершується її остаточне формування приблизно на 13-му тижні після пологів. Тим не менш, до кінця не відновлюється первісна (округла) форма зовнішнього зіву (винятком можуть бути жінки після кесаревого розтину).

Сама шийка матки після перших пологів вже матиме не конічну, а циліндричну форму. В принципі, ці зміни абсолютно не відбиваються на здоров'ї жінки, і помітити їх може тільки ваш лікар.

Для прискорення процесу скорочення матки можуть бути призначені внутрішньом'язові ін'єкції окситоцину. Для затятих супротивників лікарського впливу на організм годувальниці може бути запропонований простий масаж матки: з розслабленим животом, лежачи на спині, намацавши дно матки (дном матки іменують саму верхню її частину, що знаходиться відразу після пологів трохи нижче пупка), починайте акуратно «переміщати» її вгору від периферії до центру. Робити це слід дуже ніжно! Ваша матка дуже сильно трудилася і тепер заслуговує особливої, делікатного поводження!


У післяпологовому періоді виникають кров'янисті виділення зі статевих шляхів, які називаються лохіями. Вони набагато рясніше звичайних місячних і володіють специфічним (прілим) запахом. Лохії змінюють свій характер, з часом стають все більш прозорими, і до шостому тижні післяпологового періоду мають той же вигляд, що і виділення до настання вагітності.

У перші шість тижнів, поки шийка матки і сама матка ще скоротилися, в матку можуть проникнути хвороботворні мікроорганізми, тому слід бездоганно дотримуватися гігієни зовнішніх статевих органів. Для даного періоду ідеально підійдуть спеціальні післяпологові прокладки, що мають розмір, що задовольняє всім потребам післяпологових виділень. Незалежно від своєї наповненості, прокладки потрібно міняти через кожні 2 години.

Відновлення менструальної функції у мам, які відмовилися від грудного вигодовування, відбувається приблизно через півтора місяця, а у годуючих жінок - через 6 місяців. Але наведені цифри - середньостатистичні. Звичайно, організм будь-якої жінки індивідуальний, тому зміни термінів приходу першої після пологів менструації цілком припустимі.

Поступово місячні знову стають регулярними і менш болючими, як стверджує безліч мам. Даний факт пов'язаний з нормалізацією обмінних процесів у гіпоталамусі - залозі внутрішньої секреції, що знаходиться в головному мозку. Пологи - це завжди стрес, але не всі стресові ситуації представляють шкоду для організму людини. І пологи якраз є найбільш наочним прикладом цього. Якщо вони проходять нормально, без можливих ускладнень, в гіпоталамусі відновлюється обмін речовин, які зменшують сприйнятливість до болю.
Обсяг піхви поступово зменшується. Незважаючи на те, що точно до свого допологового станом піхву; не повертається, за рахунок відновлення тонусу м'язів вже через шість-вісім тижнів просвіт піхви стає максимально наближений до допологового.

З сексуальними стосунками після вагітності лікарі рекомендують почекати 1,5-2 місяці. Саме стільки часу потрібно для відновлення жіночої статевої системи. Але якщо під час пологів мали місце травми шийки матки, промежини і піхви, термін утримання встановлюється індивідуально.

Незалежно від термінів настання менструації, у годуючих жінок вихід яйцеклітини з яєчника (овуляція) - а значить, і запліднення - цілком імовірний навіть у перші місяці материнства. Будьте особливо пильні! Контрацепція, яка заснована на термінах фізіологічної аменореї, тобто, розрахована на те, що за відсутності менструації в період грудного вигодовування вагітність не настане, можлива лише при дотриманні наступних умов:

* якщо вік дитини не перевищує 6 місяців;
* годівля здійснюється за вимогою;
* мають місце обов'язкові подутренніе годування (з трьох до восьми годин ранку);
* відсутність прикорму, догодовування, допоювання дитини водою.


Якщо дані умови не дотримуються, то в момент відновлення статевого життя, щоб уникнути небажаної вагітності потрібно користуватися засобами контрацепції. Наприклад, сперміцидні кошти, презерватив, оральні контрацептиви для годуючих мам і т.д. Підберіть разом з лікарем прийнятний у вашому випадку спосіб запобігання від небажаної вагітності. Пам'ятайте, що до наступних пологах ваш організм буде повністю готовий лише через два роки.


Підвищений об'єм циркулюючої крові протягом тижня після пологів повертається до свого вихідного кількістю. У деяких випадках спостерігається почастішання серцевих скорочень.

Так як після пологів буває кровотеча, активно працює згортання крові. У перші 2 тижні підвищується кількість кровоспинних тілець (тромбоцитів).

Лікарі уважно стежать за станом породіллі в цей період, особливо, якщо жінка перенесла кесарів, щоб запобігти тромбоемболію - ускладнення, викликане утворенням тромбів, в ході якого відбувається закриття просвіту судин.

Сечовий міхур після пологів


У перші дні після пологів жінка може практично не відчувати позивів до сечовипускання, так як тонус сечового міхура знижений. Подібний стан сечового міхура може посилитися затяжними пологами.

Жінка повинна ходити в туалет кожні дві години в перші дні після пологів, навіть якщо немає ніяких позивів на сечовипускання. В іншому випадку сечовий міхур переповниться, що, у свою чергу, стане на заваді нормальному скороченню матки, відходженню післяпологових виділень, а це все сприяє виникненню різних запальних ускладнень.

Геморой і запори після пологів


Запори, напевно, найчастіша проблема у молодих матерів. Їх причиною може стати недостатня скоротність м'язів матки. Крім цього, протягом дев'яти місяців стінки кишечника, що зазнавали величезний тиск, після пологів значно розширюються, і тепер, хоч і ненадовго, але кишечник займає набагато більший обсяг. А м'язи тазового дна, втомлені після пологів, ніяк не бажають знову працювати.

Справитися з запором допомагає теплий душ, що знімає напругу, масаж живота, тонізуючий м'язи кишечника, і розумна дієта. Подібний масаж досить простий. Він полягає в круговому пропрасовуванні живота за годинниковою стрілкою. На видиху натиск посилюється, на вдиху - послаблюється. А дієта, багата клітковиною (гарбуз, зелені яблука, чорнослив, кабачки), допоможе вам впоратися з запором.

Ще одна часта неприємність - геморой. На жаль, у багатьох жінок після пологів відбувається випадання гемороїдальних вузлів. Протягом першого тижня ці вузлики зменшуються, не вимагають особливого лікування і не завдають вираженого дискомфорту. Якщо геморой викликає біль і незручності - зверніться до проктолога. Фахівець допоможе вам у виборі ефективного способу боротьби з даною недугою.

 

  • Як схуднути годуючий матері
  • Як відновити форму грудей після вагітності
  • Післяпологовий ендометрит: лікування
  • Чому після пологів випадає волосся
  • Як діяти при закупорці молочних протоків
  • Післяпологовий бандаж: як відновити форму живота
  • Догляд за швами після пологів
  • Відновлення жіночого організму після пологів
  • Діпресія після пологів
  •