Догляд за швами після пологів

 

При пологах досить часто виникають ситуації, коли потрібно накласти шви. Наявність швів вимагає підвищеної обережності і, зрозуміло, певних навичок догляду за даної тимчасової «зоною ризику».

Коли шви необхідні?


Коли пологи проходили через природні родові шляхи, шви є результатом відновлення м'яких тканин піхви, шийки матки, промежини. Нагадаємо причини, які могли призвести до необхідності накладення швів. Найбільш часто розриви шийки матки виникають, якщо шийка ще не розкрилася до кінця, а жінка почала тужитися. На шийку матки чинить тиск голівка дитини, розриваючи її.

Розріз на промежині зазвичай роблять з наступних причин:

У жінки швидкі пологи - в даному випадку на голову плода припадають значні навантаження, тому лікар спрощує для дитини момент проходження її через промежину. Це необхідно для зниження ймовірності травмування голови дитини;
Передчасні пологи - розсічення промежини проводиться з аналогічних причин;
Дитина в тазовому передлежанні - тканини промежини необхідно розсікти, щоб не було перешкод при проходженні голови;
При деяких анатомічних особливостях жінки (нееластичні тканини або є рубець, що залишився після попередніх пологів), через які не може нормально народитися голова дитини;
Якщо породіллі не можна тужитися з яких-небудь причин, наприклад, вираженої короткозорості;
Є ознаки загрози розриву промежини - в даному випадку краще зробити розріз, оскільки краї рани, яка зроблена ножицями, краще зростаються, ніж рвані.
Для накладення на промежину, а також на передню черевну стінку швів застосовують різні матеріали. Вибір лікаря при цьому залежить від різних обставин. Можуть бути використані натуральні або синтетичні саморассасивающіеся шовні матеріали, або нерассасивающіеся шовні матеріали, або металеві дужки. Два останні види шовних матеріалів знімають на 4-6 добу після пологів.

Тепер поговоримо про те, як необхідно за ними доглядати.

Молода мама, у якої є шов, повинна знати, яким чином себе поводити, щоб реабілітаційний період пройшов благополучно, не залишивши будь-яких неприємних наслідків.
Загоєння невеликих швів і ран відбувається протягом 2-4 тижнів після пологів, травми ж більш глибокі заживають набагато довше.

Догляд за швами на стінках піхви і на шийці матки вимагає лише дотримання правил гігієни, додаткового догляду при цьому не вимагається. Шви ці завжди накладають матеріалом що розсмоктується , тому знімати їх не потрібно. Шви на промежині в пологовому будинку обробляє акушерка 1-2 рази на день, використовуючи концентрований розчин «марганцівки» або зеленку.

Шви на промежині зазвичай теж накладають саморассасивающіміся нитками. Вузлики з них відпадають самі на 3-4 добу. Якщо ж було накладено шов нерассасивающіеся матеріалом, його знімають також на 3-4 добу.

Доглядаючи за швами на промежині, важливо дотримуватися правил особистої гігієни. Для цього кожні дві години необхідно міняти прокладку або ж підкладну пелюшку, незалежно від їх наповнення. Слід користуватися вільним бавовняним нижньою білизною або спеціальними одноразовими трусиками.

Категорично не можна використовувати тягнучу білизну, оскільки вона робить істотний тиск на промежину, порушуючи кровообіг і перешкоджаючи загоєнню.

Необхідно підмиватися кожні дві години (обов'язково після кожного відвідування туалету, причому ходити в туалет необхідно саме з такою періодичністю, не дозволяючи переповненим сечового міхура перешкоджати скороченню матки).

Увечері та вранці, приймаючи душ, слід мити промежину з милом, протягом дня можна обмивати її простою водою. Шов на промежині мити слід особливо ретельно, направивши на нього струмінь води. Підмивають промежину і область швів слід висушити промаківающімі рухами рушники.

Жінці, у якої є шви на промежині, не дозволяють сідати 7-14 днів (залежно від ступеня пошкодження). При цьому на унітаз сідати можна вже в перший день після пологів.

Тепер про туалет.

Багато жінок, побоюючись різкого болю, намагаються пропустити дефекацію, що призводить до збільшення навантаження на м'язи і до посилення болю.

Через очисної клізми, яку жінці зробили перед пологами, а також через те, що під час пологів вона не приймала їжу, стілець зазвичай з'являється на 2-3 добу після пологів. Для уникнення запору не слід вживати їжу, відчутно допомагає закріплює ефект.

Якщо проблема запорів для вас не нова, слід випивати перед кожним прийомом їжі столову ложку рослинної олії. Тоді стілець не вплине на процес загоєння швів, оскільки буде м'яким.

На 5-7 добу після пологів жінці дозволяється акуратно сідати на сідницю, яка протилежна стороні пошкодження. Необхідно сідати на жорстку поверхню. На обидві сідниці сідати можна на 10-14 добу.

Іноді рубці після заживання швів викликають больові відчуття і дискомфорт. Лікувати їх можна за допомогою прогрівання - але не раніше, ніж через 2 тижні після пологів, дочекавшись повного скорочення матки.

Використовують для цього інфрачервону «синю» або кварцову лампи. Проводити процедуру слід хвилин 5-10 з відстані не менше півметра. Якщо шкіра у жінки чутлива, щоб уникнути опіків відстань слід збільшити до метра. Після консультації лікаря процедуру проробляти можна вдома самостійно або ж у кабінеті физиолечения.

Якщо рубець занадто грубий, то для зменшення обсягу рубцевої тканини і зниження дискомфортних відчуттів в районі рубця можна використовувати мазь «Контрактубекс», попередньо проконсультувавшись з лікарем.

За швами після кесаревого розтину слід спостерігати з особливою ретельністю. Протягом 5-7 днів після операції медсестра, яка працює в процедурному відділенні, обробляє щодня післяопераційний шов антисептичними розчинами, а також змінює пов'язку.

Потім пов'язку і шви знімають. Якщо рана була ушита шовним розсмоктується матеріалом (матеріал цей використовується при накладенні косметичного шва), обробка проводиться в такому ж режимі, але шви не знімають (нитки розсмоктуються повністю на 65-80 день після операції).

Приблизно на сьому добу після операції формується шкірний рубець, тому вже через тиждень після кесаревого можна приймати душ. Однак не слід терти шов мочалкою.

При кесаревому розтині розріз проходить крізь усі шари черевної передньої стінки, тому молоду маму турбують болі в районі оперативного втручання.

Справлятися з хворобливими відчуттями в перші два-три дні допомагають знеболюючі препарати, що вводяться внутрішньом'язово. З перших же днів для зниження хворобливих відчуттів жінці рекомендують носити спеціальний післяпологовий бандаж або підв'язувати живіт пелюшкою.

У перші два-три місяці після кесаревого розтину лікарі не рекомендують піднімати вагу більше трьох-чотирьох кілограмів - тобто більше, ніж важить дитина.
Якщо на передній черевній стінці або на промежини в області шва виникають хворобливі відчуття, почервоніння або виділення з рани (гнійні або кров'янисті) - це свідчить про появу запальних процесів, нагноєнь швів або їх розходженні.

У даному випадку слід звернутися до лікаря. Залежно від тяжкості стану, лікар призначає необхідне лікування. Якщо присутній гнійно-запальний процес, призначають мазь Вишневського або синтомициновую емульсію. Через кілька днів, коли рана від гною очиститься, рубці змащують Левомеколь.

 

Хочеться підкреслити ще раз, що проводити лікування ускладнень необхідно виключно під наглядом лікаря.

Вправи, що сприяють загоєнню швів


Щоб прискорити процес загоєння швів, слід виконувати деякі вправи:

* Напружувати і розслабляти м'язи тазового дна для збільшення припливу крові.
* Скорочувати м'язи навколо піхви таким чином, немов ви зупиняєте струмінь сечі, порахувавши до 6, послаблювати.

Вправи ці слід повторювати по кілька разів на добу, чергуючи розслаблення і напруга по 5-8 разів.

 

  • Як схуднути годуючий матері
  • Як відновити форму грудей після вагітності
  • Післяпологовий ендометрит: лікування
  • Чому після пологів випадає волосся
  • Як діяти при закупорці молочних протоків
  • Післяпологовий бандаж: як відновити форму живота
  • Догляд за швами після пологів
  • Відновлення жіночого організму після пологів
  • Діпресія після пологів
  •