Як діяти при закупорці молочних проток. Яким чином можна расцедіть лактостаз, який перейшов у більш складну форму?

 

У багатьох жінок, які приступають до грудного вигодовування, виникає лактостаз. Як правило, з цією неприємністю стикаються багато годуючі мами. Щоб уникнути появи захворювання потрібно знати про заходи, спрямовані на профілактику та лікування лактостазу. Також необхідно ознайомитися з основними симптомами цієї проблеми.

У народі лактостаз називають застоєм молока, який виникає в результаті закупорки протоки грудей. У грудях розташовані частки (або анцінуси), де виробляється молоко. По протоках молоко надходить до соска. Закупорка протоки ускладнює відхід молока, і в результаті з'являється лактостаз.

Якщо не почати його негайне лікування, то він може перетворитися у неінфікований мастит. При лактостаз спостерігається набряклість грудей, виникнення больових відчуттів, почервоніння шкіри. Для того щоб боротьба з лактостазом була ефективною, потрібно, перш за все, знати про причини, які і викликають це захворювання.

Як запобігти застію молока?


У годівлі дитини не робіть інтервали більше 3-х годин. Прибуття молока може бути нерівномірним, і затримки годування можуть спричинити за собою лактостаз.
В результаті неправильного прикладання малюка до грудей може виникнути закупорка проток в одній з частин грудей, так як в цьому випадку відбувається нерівномірний відхід молока.
Для того щоб полегшити процес дихання малюкові, мама повинна притримувати груди за допомогою руки. Груди притискати не потрібно, так як дитина і сам може вибрати найбільш прийнятну і підходящу для нього позу. Дитині потрібно дозволити зайняти вільну позу, не притискаючи при цьому занадто інтенсивно його голівку.
Неправильна подача грудей також може стати причиною появи лактостазу. Помилкою багатьох жінок є подача дитині грудей шляхом затиснення середнім і вказівним пальцем. Це може викликати закупорку в місцях постійного тиску.
Не забувайте і про те, що груди потрібно давати дитині, а не прикладати його до грудей.
Спровокувати проблему може і неправильно підібрана білизна. Якщо воно буде мати менший розмір або ж з жорсткими кісточками, то це пережмет груди і викличе лактостаз.
Негативний вплив на вироблення гормонів, і тим самим на лактацію, надають стрес, депресія, короткочасний сон і перевтома. У результаті може виникнути закупорка молочних проток і лактостаз.
Звертати увагу потрібно і на тривалість годування, якщо прикладаєте дитину до грудей на невелику кількість часу через побоювання, що дитина переїсть, або ж через наявність тріщин і ерозії сосків.
Спляча поза на боці також може стати причиною закупорки молочних проток.
Ще однією з причин лактостазу є наявність травм грудей або ударів.
Основною причиною лактостазу називають і переохолодження грудей при проведенні гігієнічних процедур.
Негативно впливають на стан грудей і припинення нічних годувань, і початок штучного вигодовування.

Якщо своєчасно відреагувати на перші ознаки хвороби, то й лікування буде неважким і високоефективним.

Коли процес тільки починається, жінка не відчуває яких-небудь серйозних змін свого стану - у неї нормальна температура тіла, на грудях відсутні будь почервоніння. Але якщо негайно не почати діяти, то можна спровокувати розвиток неінфікованого маститу, який буде характеризуватися підвищеною до 38 температурою, виникненням почервонінь, появою больових симптомів.

У цій ситуації найкращий для вас лікар - це ваша дитина. За допомогою частих годувань з інтервалом в одну годину можна прибрати всі зайва кількість молока вже протягом 24 годин.

Якщо ж цей спосіб не діє, то потрібно застосувати зціджування за допомогою рук або молоковідсмоктувача. Під час зціджування молока необхідно пам'ятати про основні принципи грудного вигодовування. Це допоможе полегшити процес расцежіванія лактостазу.

Не рекомендують проводити зціджування перед процесом годування або відразу після нього. Це може подати помилковий сигнал організму про необхідній кількості молока, і воно почне з'являтися у великих кількостях, що тільки посилить негативні відчуття. Дитина не з'їсть з'явився молока, і ви будете змушені проводити процедуру зціджування ще частіше, в результаті чого застої тільки почастішають.

Не варто розтягувати процедуру годування більш ніж на двадцять хвилин. Адже надходження молока відбувається через чіткі інтервали часу тривалістю в півгодини. Якщо проводити годування занадто довго, то це викличе надходження додаткової кількості молока, що, у свою чергу, тільки посилить симптоми лактостазу.
Безумовно, позитивний вплив роблять теплі компреси, завдяки яким викликається рефлекс окситоцину, який сприяє кращому відходженню і зціджуванню. Для того щоб зробити компрес, потрібно змочити в теплій воді серветку і покласти її на необхідну ділянку грудей. Тримати її потрібно до охолодження.

Не можна використовувати спиртові компреси, так як вони блокують виділення окситоцину. Багато помиляються в тому, що спиртові компреси знижують больові відчуття і полегшують ситуацію. Так, спочатку спиртовий компрес дозволяє протоках грудей розширитися, завдяки чому молоко перерозподіляється по грудях, але так як сталася блокування окситоцину, то процес зціджування стає все важче.

Для того щоб полегшити біль і інтенсифікувати процес відтоку молока, зціджуватися потрібно під теплим душем. При цьому потрібно бути особливо уважним, щоб запобігти переохолодженню. Необхідно ретельно обміркувати всі особливості процесу зціджування після компресу або теплого душу.

У домашніх умовах також використовують зціджування над парою. Процедура може стати набагато простіше, якщо застосувати паровий інгалятор.

Після компресу, перед процесом зціджування потрібно провести масаж грудей. Робити це краще всього круговими рухами, починаючи від основи грудей і закінчуючи периферією соска.

Не можна робити цей процес занадто інтенсивним і дуже активно розминати і розбивати грудочки застійного молока. Не рекомендують проводити і професійний масаж, так масажист може завдати травми молочних протоках, і лакостаз з'явиться вже на інших частках грудей.

Після певної підготовки можна приступати до зціджування. При цьому найбільш інтенсивно потрібно працювати в місцях з найвищим ступенем застою молока. Завершивши зціджування, груди потрібно дати дитині, який висмокче залишки молока і «розіб'є» його природним шляхом.

Іноді провести процедуру зціджування руками дуже важко, особливо мамам з первістком. У такій ситуації допомогти може молокоотсос, який зцідити молоко більш ретельно і без хворобливих відчуттів.

Деякі жінки звертаються за допомогою до «перевіреного» бабусиним методом. Відсмоктати молоко з хворих грудей вони просять чоловіка. Цього не можна робити, так як рот дорослої людини має величезну кількість шкідливих бактерій, через які груди може інфікуватися і проблема лактостазу тільки посилиться.

Більше того, це може стати причиною інфікування порожнини рота дитини. В результаті вам доведеться справлятися не тільки з проблемою лактостазу, але і з проблемами здоров'я дитини. До того ж чоловік не може висмоктати молоко так само ретельно, як дитина.

Не варто сподіватися на те, що болючість, почервоніння грудей і застій зникнуть відразу ж після перших процедур. Якщо почати лікування в початковій стадії захворювання, то проблему можна вирішити за двадцять чотири години. Якщо ж лікування було розпочато із запізненням, то на відновлення грудей потрібно витратити близько двох-трьох діб.

Зупинити зціджування можна через два-три дні, якщо намічається полегшення. Тепер досить частих прикладань дитини до грудей. Останнім зникне почервоніння.

Неінфікований мастит має ті ж симптоми, що і лактостаз, але до них додається ще й підвищення температури тіла до тридцяти восьми градусів, а також інтенсивні болі, що виникають, коли міняється положення тіла або ходьба.

Лікування здійснюють за допомогою тих же методів, що і при лактостаз. Знизити температуру можна, застосувавши медичні препарати. Знизити больові відчуття в грудях можна, поклавши на неї загорнутий в м'яку тканину лід. Величезне значення має і правильно обрана для годування поза.

Як правило, дитина повинна бути в положенні, в якому його підборіддя спрямований на хвору частину грудей. При годуванні потрібно полегшити процес випорожнення грудей для дитини. Зробити це можна застосуванням м'якого, не травмує масажу, який допоможе відкрити молочний проток.

Поліпшення має настати вже на другий день. Якщо ж ситуація не змінилася, а навіть навпаки, то необхідно негайно звернутися за допомогою до лікаря. Невиконання потрібних дій вчасно може спровокувати інфікований мастит, небезпекою якого є необхідність виконання операції та порушення всього процесу грудного вигодовування.

Причинами розвитку інфікованого маститу також є тріщини і ерозія сосків, порушення захисного верхнього шару шкіри сосків. Тріщини з'являються в результаті неправильного гігієнічного догляду за грудьми і незнання правил, за якими дитину прикладають до грудей.

Не можна мити груди милом з водою перед кожним годуванням, так як це висушить захисний шар соска і спричинить за собою появу тріщин.

Завершивши годування і всі гігієнічні процедури, груди потрібно провітрити протягом декількох хвилин, для того щоб прибрати зайву вологу природним способом. Якщо цим нехтувати, то можливо розмоканню грудей, поява тріщин, і навіть розвиток молочниці і поява інфікованого маститу.

Швидкому загоєнню тріщин сприяє крем «Бепантен», аптечна мазь календули, мазь «Пантенол», які активізують відновлення пошкоджених тканин. Інфікований мастит також може з'явитися в результаті ускладнення після того чи іншого захворювання - наприклад, ангіни. Ускладнення може з'явитися і на початку хвороби, і через кілька тижнів.

Інфікований мастит потрібно своєчасно лікувати за допомогою антибіотиків. При цьому не можна припиняти процес зціджування і годування грудьми, оскільки лікування медичними препаратами може бути неефективним. У цьому випадку використовуються спеціальні антибіотики, які можна поєднувати з грудним вигодовуванням. Так що побоюватися за здоров'я малюка немає причин.

Якщо лікування проводити ефективно, то процес зціджування варто припинити на десятий день. Запобігти інфікуванню здорової частки грудей можна, якщо проводити процедури за допомогою електричного молоковідсмоктувача. Якщо робити цю процедуру за допомогою рук, то не виключені больові відчуття. Молоковідсмоктувач забезпечить процес лактації на колишньому рівні, і надалі можна буде годувати дитину з обох грудей.

Якщо сповільнити за зверненням до лікаря, то можна дочекатися виникнення абсцесу, так як у хворих грудей можливе утворення гнійного мішка. Навіть такий мастит не повинен бути приводом для припинення грудного вигодовування. Малюка при цьому годують однією груддю, скоротивши інтервали часу між процесами годування.

Видалення гнійного мішка проводять за допомогою дренажу та антибіотиків. Категорично заборонено займатися самолікуванням будь-якого з видів маститу. Для позбавлення від цієї проблеми обов'язково потрібно звернутися за допомогою до мамолога або акушера. Лактостаз можна вилікувати і вдома, своїми силами.

Головна умова в боротьбі з лактостазом - це проведення процедур, спрямованих на профілактику його виникнення. Увагу потрібно приділяти вибору білизни, відпочинку, частого прикладання дитини до грудей, правильному вибору положення - як у період годувань, так і сну, - гігієну грудей. Варто утриматися від підняття важких речей, не можна допускати травми і переохолодження грудей.

На перший погляд, може здатися, що процес профілактики лактостазу є складним і трудомістким, але роблячи ці процедури кожен день, можна до них звикнути. Сподіваємося, що ці поради стануть в нагоді молодим мамам і допоможуть зробити процес годування справжнім задоволенням.

 

  • Як схуднути годуючий матері
  • Як відновити форму грудей після вагітності
  • Післяпологовий ендометрит: лікування
  • Чому після пологів випадає волосся
  • Як діяти при закупорці молочних протоків
  • Післяпологовий бандаж: як відновити форму живота
  • Догляд за швами після пологів
  • Відновлення жіночого організму після пологів
  • Діпресія після пологів
  •