Післяпологовий ендометрит: лікування

 

Лікар ретельно стежить за температурою молодої мами, за тим, як скорочується її матка, за її піхвовими виділеннями, коли та знаходиться в післяпологовому відділенні. Ці відомості допомагають своєчасно діагностувати вельми серйозне ускладнення після пологів - ендометрит.

Ендометрит - це запалення ендометрія (внутрішнього шару матки). А повноцінна робота і цілісність ендометрію дуже важливі для нормального перебігу наступних вагітностей. Якщо ж в матці після пологів є запалення, то відбуваються зміни в її внутрішній оболонці, які можуть призводити до ускладнень - від невиношування вагітності до безпліддя.

Після природних пологів частота ендометриту доходить до 5%, після операції кесаревого - до 20%.

З якої причини розвивається ендометрит?


Основна причина розвитку ендометриту - потрапляння мікробів всередину матки, де утворюється ранова поверхню відразу ж після відділення плаценти. Вона, у свою чергу, виникає з причини того, що в момент відділення плаценти рвуться судини, раніше з'єднували стінку матки з плацентою.

Проникнути в матку мікроби можуть:

З піхви
Дуже часто це умовно-патогенні мікроорганізми, які мешкають в піхву вагітної жінки. Вони живуть на слизових оболонках шкіри, абсолютно не турбуючи свою «господиню», але в деяких випадках здатні викликати захворювання. Особливо це властиво стафілококам і стрептококів.

Якщо пологи були важкими і травматичними, то цілком могли стати цим «особливим несприятливим випадком», при якому активізувалися мікроби. Причиною ендометриту служать і інфекції, що передаються статевим шляхом (хламідії, уреаплазми ін.)

З вогнищ хронічної інфекції
Лімфогенним, гематогенним шляхом, тобто потрапити в матку з лімфою і кров'ю, наприклад, при хронічному тонзиліті з мигдаликів, при хронічному нефриті - з нирок і т.д.

Найбільш ймовірно виникнення ендометриту:

* після кесарева;
* при тривалих пологах;
* при деяких формах безпліддя, після хірургічної або гормональної корекції невиношування вагітності;
* якщо під час вагітності у жінки були виявлені інфекційні захворювання, в тому числі урогенітальні;
* після застосування таких методів дослідження як амніоцентез, амніоскопія, в ході яких в порожнину матки впроваджують медичні інструменти;
* при хронічних захворюваннях серця, легенів і т.д.;
* у випадках, коли не дотримуються правил особистої гігієни;
* у випадках ускладнень під час пологів (кровотеч, слабкості пологової діяльності тощо);
* при тривалому безводному проміжку при пологах (від моменту вилиття вод до появи на світ дитини проходить більше 12-ти годин);
*при повторних пологах, многоплодии, багатоводді - все це обов'язково призводить до того, що під час вагітності матка надмірно розтягується, і це заважає їй нормально скорочуватися;
* у разі, коли плацента погано відділяється (протягом 3-го періоду пологів), і всередині матки залишаються частини плаценти, плодових оболонок.


Прояви захворювання


Післяпологовий ендометрит може розвинутися як через пару годин після пологів, так і через 6-8 тижнів, коли молода мама вже перебуває вдома.

При ендометриті підвищується температура тіла. При легкому перебігу захворювання її підвищення може бути незначним, при важкому - може досягти 40-41 ° С. Підвищення температури супроводжується слабкістю, розбитістю, почуттям ознобу і головним болем.

Важливо мати на увазі, що в післяпологовому періоді підвищення температури зустрічається у багатьох жінок і повністю збігається з періодом приходу молока. Нехтувати зміною власного самопочуття не варто, розповідайте доктору про найменші зміни свого стану. Якщо ви вже виписалися з пологового будинку, і у вас піднялася температура, негайно зв'яжіться з лікарем.

Ендометрит супроводжується болями в попереку і внизу живота. При ендометриті болю постійні (на відміну від болів, які обумовлені скороченням матки), але можуть також посилюватись під час грудного годування.

Характер виділень з піхви при ендометриті також змінюється. У нормі після пологів 2-3 дні йдуть рясні кров'янисті виділення, потім мізерні, після стають сукровичними (коричневими), далі - жовтими, а до 6-8-му тижні повністю зникають.

Виділення після пологів при ендометриті довгий час рясні, кров'янисті, або ж на тлі припиняються виділень знову поновлюються. Найчастіше виділення стають смердючими, з жовтуватим або зеленуватим кольором.

Ще один характерний для захворювання симптом - уповільнене скорочення матки.

Щоб своєчасно виявити ендометрит, молодим мамам, особливо тим що перенесли ручне обстеження матки, і жінкам з групи ризику призначають здавати загальний аналіз крові. За кількістю числа лейкоцитів лікар визначає, чи має місце дане захворювання.

Окремо варто згадати про ультразвуковое дослідженняі, досить часто застосовується при діагностиці ендометриту. Воно має особливу діагностичну цінність для визначення різних патологічних змін в порожнині матки (наприклад, залишків плацентарної тканини і т.д.), на тлі яких починає свій розвиток ендометрит. Однак у багатьох країнах даний метод не застосовується в самій діагностиці захворювання.

Якщо на момент початку хвороби жінка перебувала в пологовому будинку, то її переведуть в спеціальне (друге акушерське) відділення, де спостерігаються жінки з різними ускладненнями післяпологового періоду. Якщо молода мама перебувала вдома, то виробляють її госпіталізацію в гінекологічне відділення.

Для лікування ендометриту обов'язково призначаються антибактеріальні препарати, часто у вигляді ін'єкцій. При виборі лікарських препаратів обов'язково враховується, чи годує мама свого малюка грудьми, але в кожному випадку питання про продовження грудного вигодовування розглядається індивідуально.

Терапія ендометриту, окрім застосування антибіотиків, включає в себе комплекс лікувальних заходів. Так, наприклад, використовують озоновані розчини, проводиться внутрішньовенне введення лікарських рідин.

Щоб покращити скоротливуактивність матки, після введення Но-шпи, призначають Окситоцин. Ці кошти покращують відтік маткових виділень, скорочують площу поверхні рани, і в порожнині матки при запальному процесі значно зменшується всмоктування продуктів розпаду. Крім медикаментозних засобів, у післяпологовому періоді для поліпшення скорочення матки може застосовуватися прикладання льоду на живіт в області матки.

Широко використовують імунокоригуючі препарати Віферон або Кіпферон, а також застосовують Інфузії Нормального Людського Імуноглобуліну. Якщо супутня вірусна інфекція загострюється, призначають противірусні препарати.

Одне з основних місць в комплексній терапії ендометриту відводиться вакуум-аспірації для видалення вмісту порожнини матки.

Останнім часом часто пропонується місцеве лікування післяпологового ендометриту, що представляє собою «ферментативний кюретаж» стінок матки із застосуванням спеціальних ферментів, що розчиняють омертвілі тканини.

Своєчасне лікування ендометриту дозволяє уникнути безпліддя та ускладнень наступних вагітностей.

Профілактика ендометриту


Щоб виключити післяпологові гнійно-запальні захворювання, на етапі спостереження за вагітними лікарі виявляють майбутніх мам, які належать до групи підвищеного ризику розвитку бактеріальної інфекції.

До профілактики ендометриту належить:

* своєчасне лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом;
* лікування ускладнень, що виникли під час пологів;
* введення антибактеріальних препаратів після кесаревого щодо запобігання виникнення будь-яких ускладнень;
* дотримання правил гігієни в пологовому будинку, мовою медиків називаються антисептиками і асептикою;
* раннє прикладання новонародженого до грудей, спільне ізольоване перебування дитини і матері.
Жінкам з групи ризику в післяпологовому відділенні проводиться ультразвукове дослідження. І хоча даний метод не дає 100%-ної впевненості винятку післяпологового ендометриту, тим не менш, за наявності залишків плідного яйця, плаценти і згустків крові він дозволяє своєчасно вжити необхідних заходів - від введення препаратів, що скорочують матку, до вакуум-аспірації її вмісту.

Щоб уникнути захворювання потрібно своєчасно і точно виконувати всі рекомендації і призначення лікаря - саме це служить запорукою благополуччя і здоров'я молодої мами.

 

  • Як схуднути годуючий матері
  • Як відновити форму грудей після вагітності
  • Післяпологовий ендометрит: лікування
  • Чому після пологів випадає волосся
  • Як діяти при закупорці молочних протоків
  • Післяпологовий бандаж: як відновити форму живота
  • Догляд за швами після пологів
  • Відновлення жіночого організму після пологів
  • Діпресія після пологів
  •