Розріз промежини: як, навіщо і що потім?

 

Напевно всі чули, що в деяких випадках в пологах розсікають промежину, але далеко не всі уявляють, навіщо це потрібно. Багато майбутніх мам при одному натяку на можливе розсічення промежини в пологах впадають в жах, хоча насправді все не так вже страшно.


Існує 2 способи розсічення промежини.


- Нині в 95% випадків розріз промежини проводиться косо, в напрямку сідничних горбів. Така операція називається епізіотомія. На малюнку під цифрами 2 і 3 показані два різновиди епізіотомії.
- Але в деяких випадках роблять прямий розріз у напрямку до анусу - перінеотомія. При перінеотоміі Не розсікаються м'язи, тому цей розріз менш травматичний, але існує небезпека, що розріз продовжиться до прямої кишки і перейде на неї. Через це можливого ускладнення перінеотомія проводиться вкрай рідко, в основному у жінок, у яких відстань від піхви до прямої кишки досить велика (висока промежину).


Показання для розсічення промежини

Найчастіше розріз промежини проводять при загрозі розриву або коли почався розрив. Гладкі краю розрізаними рани порівняно з рваними і разтрощеними краями відновлюються легше і гояться краще. Після розриву промежина може деформуватися, сліди більш помітні, вхід у піхву може стати зяючим. Нагноєння у багато разів частіше буває теж після розриву. Крім того, розрив може статися в напрямку прямої кишки і продовжитися на неї. Щоб уникнути всіх цих ускладнень, проводиться акуратний розріз.


Розрив промежини можливий, якщо тканини промежини погано розтяжни, непіддатливі, якщо статева щілина вузька, а головка плоду досить велика, якщо пологи швидкі або стрімкі, при неправильному вставлянні головки, при тазовому передлежанні. У цих випадках розтин промежини проводиться як в інтересах матері, так і в інтересах дитини, бо вона створює додатковий простір для проходження голівки плоду під час пологів.


Розріз промежини необхідно робити у випадках, якщо необхідно якнайшвидше завершення пологів при передчасних пологах, при гіпоксії плоду або при аномаліях його розвитку, тому що пологи при цьому повинні бути для нього максимально щадними. При слабкості потуг також вдаються до епізіотомії.


Проведення епізіотомії рекомендується при накладенні щипців і при утрудненому виведенні плічок плоду.


У деяких випадках необхідно послабити потуги шляхом розширення статевої щілини через захворювання матері, таких як міопія (короткозорість), що передують операції на очах, підвищення артеріального тиску, аневризми на судинах, захворювання органів дихання та ін


Як це робиться?

Епізіотомія робиться наступним чином: акушерка вводить вказівний і середній пальці між голівкою плоду і промежиною матері, і на висоті перейми при врезиваніі головки тупокінцевими ножицями виробляє розріз. Довжина розрізу 2-3 см. Жінка на тлі сутички, коли тканини промежини натягнуті на голівку, розріз не відчуває. Але в деяких пологових будинках проте застосовується місцеве обезболіваніке знеболення: область, де передбачається зробити розріз всприсківают спреєм лідокаїну.


Після закінчення пологів під час огляду пологових шляхів проводиться пошарове зашивання тканин промежини. На м'язи і слизову оболонку піхви накладаються розсмоктуються шви. На шкіру також можуть накладатися розсмоктуються шви, знімати які не потрібно. Якщо на шкіру накладені не розсмоктуються шви, то їх знімають на 5 добу.


Накладення швів проводиться під місцевим знеболенням. Робиться або укол новокаїну, або розріз обробляється спреєм лідокаїну. Якщо у жінки є непереносимість до зазначених препаратів, то їй проводиться знеболення промедолом (препарат вводиться внутрішньовенно). Якщо в пологах проводилася епідуральна анестезія, і у жінки поставлений спинальний катетер, то знеболюючий препарат вводиться в нього, і додаткове знеболення не потрібно.
Після ушивання розрізу, область піхви і промежини обробляється йодом.


Можливі ускладнення

До ускладнень епізіотомії відносяться нагноєння швів або їх розбіжність. Звичайно, у виникненні ускладнень може бути винен медичний персонал, але багато чого залежить і від жінки. Необхідно дотримуватися правил гігієни і виконувати всі рекомендації лікарів по догляду за швами.
Крім того, якщо шви накладені неправильно, можливе утворення гематоми. Це ускладнення зазвичай виявляється в перші 2 години після пологів, поки жінка ще перебуває в пологовому відділенні. У цьому випадку необхідно розтин і видалення гематоми і повторне накладення швів. Ця операція проводиться вже під загальним внутрішньовенним наркозом.
Якщо крім розрізу є істотні розриви тканин родових шляхів, для профілактики ускладнень призначаються антибіотики. Вони також обов'язково призначаються після видалення гематоми.


Післяродовий період

У післяпологовому періоді після проведення епізіотомії або перінеотоміі не можна сідати 2-3 тижні, щоб не розійшлися шви. У перші 2-3 дні не рекомендується їсти хліб, щоб стілець був досить м'яким і в невеликій кількості. Після кожного походу в туалет необхідно підмиватися. Прокладки або підкладну пелюшку потрібно міняти не рідше, ніж кожні 3 години, поки жінка лежить у палаті краще взагалі не надягати нижню білизну, щоб шви провітрювалися.


Обробка швів робиться акушеркою 2 рази на день вранці і ввечері. Також проводиться ультрафіолетове опромінення (кварцування) швів, щоб шви не інфікувалися і згодом не запалювалися.


У 1-2 добу шви досить болючі, особливо при кашлі або сміху, але не настільки, щоб призначати знеболюючі препарати. Якщо все-таки терпіти важко, можна застосувати свічки з кетанол, але не більше 2-3 разів, тому що в невеликих кількостях анальгетик з прямої кишки всмоктується в кров і може потрапляти в молоко.


На 5 добу шви знімаються (якщо були накладені не розсмоктуються шви). Перед зняттям швів необхідно спорожнити кишечник. Якщо це зробити важко, можна попросити у акушерки свічку з гліцерином.


Після виписки з пологового будинку необхідно продовжувати доглядати за промежиною. Вранці і ввечері область швів потрібно змащувати розчином марганцю або зеленки і регулярно підмивати. Також не варто забувати, що поки розріз остаточно не заживе, сидіти не можна. Це досить незручно, але в цьому є і плюси, тому що доводиться більше стояти і ходити (адже весь час лежати нудно!), І швидше йдуть зайві кілограми.


Шрам після розрізу маленький і непомітний. Його може побачити хіба що гінеколог на огляді, і то не завжди. Багато акушерки взагалі рекомендують нічого не розповідати чоловікові, якщо він надмірно вразливий, а сам він нічого не помітить.


На чутливості піхви і якості статевого життя розріз також ніяк не відіб'ється.
У післяпологовому періоді багато жінок помічають, що вхід у піхву став ширше, при статевому акті туди навіть може проникати повітря. Але це пов'язано не з епізіотомія, а з самими пологами.


В даний час багато жінок розповідають один одному, що розрізають промежину мало не всім підряд, бо акушерці мисливство швидше закінчити пологи. Насправді це не так!


Епізіотомію дійсно роблять часто, але тільки коли є показання. У сучасних умовах через погану екологію, великої кількості інфекційних захворювань, гормональних порушень у багатьох жінок це відбивається на еластичності шкіри і м'язів, в тому числі і на промежині.
Крім того, в даний час лікарі борються за здоров'я кожної дитини, і якщо йому важко, то краще не ризикувати, і вчасно йому допомогти. Нічого не робиться просто так, і лікарі також, як і мама, зацікавлені в збереженні здоров'я її та дитину.

 

 • Літак і вагітність
 • Дослідження при вагітності
 • Вагітність і анемія
 • Народити вертикально
 • Полівітаміни для вагітних і годуючих жінок
 • Генетичні дослідження у вагітних
 • Гіпертонус матки
 • Йога для вагітних
 • Календар вагітності
 • Кесарів розтин: до, під час і після
 • Нездужання в першому триместрі вагітності
 • Визначення овуляції. Ознаки
 • Визначення статі дитини до народження
 • Перший день після пологів
 • Затримка пологів. Коли малюк не поспішає
 • Харчування під час вагітності
 • Піздня вагітність
 • Коли пора в пологовий будинок
 • Розрахунок передбачуваної дати пологів
 • Придане малюкові: найнеобхідніші покупки
 • Прикмети для вагітних
 • Резус-конфліктна вагітність
 • Секс під час вагітності
 • Тести на вагітність
 • Забобони і вагітність
 • Як викликати пологи
 • Ранній токсикоз
 • Фолієва кислота при вагітності
 • Розріз промежини: як, навищо і що потім?
 •