Як викликати пологи

 

Родовозбуждіння - це штучне викликання пологів на різних термінах вагітності. Родовозбуждение потрібно в наступних випадках:


1. Приношення вагітність.

Нормальна вагітність може тривати до 42 тижнів, але діагноз «приношення вагітність» ставиться не тільки на підставі терміну вагітності, але і станом плоду. Про це докладно написано в статті «Затримка пологів. Коли малюк не поспішає ».


2. Передчасне вилиття навколоплідних вод.

Про передчасному розриві навколоплідних вод говорять, коли води вилите до початку пологової діяльності. Якщо протягом трьох годин не розвивається родова діяльність, то проводиться родовозбуждение. Це робиться тому, що при тривалому безводному періоді різко збільшується ризик інфекційних ускладнень у матері і плоду. Тривалість безводного періоду обчислюється від початку підтікання вод і до народження дитини. Тривалим безводний період для плоду вважається більше 10 годин, для матері - більше 12 годин. При цьому для профілактики інфекційних ускладнень призначаються антибіотики.


3. Передчасне відшарування нормально розташованої плаценти.

При невеликій відшаруванні амніотомія (розтин плодового міхура) може запобігти подальше відшарування і кровотеча. При значній кровотечі необхідна екстрена операція кесарів розтин.


4. Пізній гестоз.

У деяких ситуаціях родовозбуждение проводиться при пізньому гестозі (коли гестоз прогресує, відсутній ефект від проведеної терапії, але можливі пологи через природні родові шляхи). Пологи «викликають» тому, що подальше пролонгування вагітності може справити вкрай негативний вплив на організм матері.


5. Резус-конфлікт.

Родовозбуждение може проводитися при резус-конфлікті, якщо титр антитіл постійно наростає, а ефект від лікування недостатній. У даному випадку необхідно закінчити вагітність в інтересах плода, продовження вагітності може загрожувати його життю і здоров'ю.


6. Патологічний підготовчий період.

Досить поширеним показанням до індукції пологової діяльності є патологічний прелімінарний (підготовчий) період. Такий стан розвивається при тривалих (протягом декількох днів) болях внизу живота, що супроводжуються нерегулярними і неефективними передпологовими переймами. Це веде до стомлення жінки, починає страждати плід. Одним із способів викликати нормальну пологову діяльність є амніотомія, за умови підготовленості пологових шляхів.
Родовозбуждение може проводитися лише за відсутності протипоказань для пологів через природні родові шляхи.


Як проводиться родовозбуждіння

Найбільш частий метод родовозбуждіння це амніотомія (розтин плодового міхура). Механізм дії амніотомії до кінця не відомий. Вважається, що після неї активізується вироблення простагландинів (біологічних речовин, що відповідають за структурні зміни шийки матки і активізацію пологової діяльності). Крім того, після розтину плідного міхура посилюється подразнення тканин родових шляхів передлежачоїчастиною і відбувається рефлекторне їх скорочення.


Показанням для амніотомії після початку родової діяльності може бути плоский плодовий міхур (найчастіше він буває при маловодді). У нормі перед головкою знаходиться близько 200 мл навколоплідних вод, такий міхур чинить тиск на шийку матки, сприяючи її розкриттю. При плоскому плодовому міхурі не утворюється конус, який тисне на шийку матки, а оболонки натягаються на голівку, затримуючи її подальше просування. Це може бути причиною слабкості родової діяльності. При багатоводді амніотомія також показана, оскільки перерозтягнення матки великою кількістю вод може призводити до зменшення її скорочувальної активності.


Амніотомія проводиться в пологовому відділенні при піхвовому дослідженні стерильним інструментом, схожим на гострий гачок. Розкриття плодового міхура жінка не відчуває, процедура безболісна (неприємні відчуття можуть бути викликані тільки самим оглядом). При цьому виливаються тільки ті води, які знаходяться перед голівкою. Решта води підтікають протягом усього пологового акту. Після цього потрібно полежати.


Важливою умовою для амніотомії є наявність «зрілої» (тобто м'якою, готовою до пологів) шийки матки. Зрілість шийки матки визначається лікарем при піхвовому дослідженні. Якщо шийка матки "незріла", то попередньо необхідно провести підготовку шийки матки до пологів.
Післяамніотомія протягом 2-3х годин проводиться спостереження. Тільки після цього, якщо сутички не починаються, приступають до внутрішньовенного введення препаратів, які активізують родову діяльність.


В даний для родовозбуждения і для підготовки шийки матки до пологів часто використовуються препарати, що містять простагландини. Вони сприяє зміні структури тканин шийки матки, забезпечуючи її дозрівання, а також надає певний розслаблюючу дію на перешийок, шийку і нижній сегмент матки. Крім розслаблення і відкриття шийки матки, під дією простагландинів відбувається виділення ендогенного окситоцину гіпофізом, за рахунок чого відбувається посилення скорочувальної активності матки.


Широке поширення отримали препарати простагландинів у вигляді гелю (Препіділ-гель). Гель вводиться в канал шийки матки і в задній звід піхви. Умовою є цілий плодовий міхур, тому при передчасному розриві вод метод не використовується. У середньому родова діяльність починається через 9-10 годин після введення гелю (це залежить від зрілості шийки матки). Проте в деяких випадках ефекту немає, може знадобитися повторне введення гелю. Максимально допускається триразове введення гелю протягом 24 годин. Якщо при цьому потрібний ефект не досягається, подальше введення гелю марно.


Після початку пологової діяльності при необхідності допускається внутрішньовенне введення окситоцину, але не раніше ніж через 6 годин після введення гелю.


Протипоказаннями для застосування препарату є: наявність рубця на матці після кесарева перетину або після інших операцій на матці, багатоплідна вагітність, виражені ознаки порушення стану плода, вузький таз, підтікання навколоплідних вод, алергія на простагландини, астма, підвищений внутрішньоочний тиск.


Після проведення родовозбуждения частіше, ніж при спонтанному розвитку пологової діяльності, виникає слабкість родової діяльності. Якщо після проведення родовозбуждения сила сутичок недостатня, то приступають до штучної активізації пологової діяльності за допомогою медикаментозних препаратів. Найчастіше для цього використовуються препарати Окситоцин (аналог природного окситоцину - гормону гіпофіза, який впливає на скоротливу активність матки) або Ензапрост (простагландин Е2). Найчастіше препарат вводиться внутрішньовенно крапельно. Це дозволяє швидко досягти ефекту, за допомогою швидкості вливання можна регулювати частоту і силу сутичок. Замість голки у вену вводиться катетер - м'яка тонка пластикова трубочка, тому жінці немає необхідності лежати нерухомо, боячись поворухнути рукою, до якої прикріплена крапельниця. Вона може змінювати своє положення, вставати, ходити поруч зі стійкою для крапельниці. Різні жінки по-різному реагують на однакові дози препарату, тому швидкість введення підбирається індивідуально, починаючи з 4-6 крапель на хвилину (зазвичай введення проводиться зі швидкістю 10-30 крапель на хвилину).
При стимуляції пологової діяльності необхідний ретельний контроль за станом плоду. По можливості серцебиття плоду реєструється постійно за допомогою спеціального приладу кардіотахографія (фетального монітора). Якщо такої можливості немає, то лікар регулярно (не рідше, ніж кожні 20 хвилин) вислуховує серцебиття плоду за допомогою акушерського стетоскопа.


Природні методи родовозбуждіння

Існують природні методи, які допомагають у кінці вагітності прискорити настання пологів. Природні методи хороші тим, що ефект від них спостерігається тільки якщо організм вже готовий до пологів.
Найбільш поширений метод - це секс. У спермі містяться біологічно активні речовини, які впливають на шийку матки і сприяють її дозріванню і підготовку до пологів. Часто родова діяльність розвивається після інтимної близькості (це видно навіть з багатьох оповідань про пологи на сайті).
Фізична активність. Звичайно, не варто навантажувати себе важкими вправами і піднімати тяжкості (це може призвести до відшарування плаценти), але тривалі прогулянки, плавання, танець живота, йога при вагітності дуже корисні, і крім усього іншого є своєрідною профілактикою переношування вагітності.
Масаж сосків. При цьому виділяється окситоцин, який викликає скорочення матки. Соски потрібно масажувати ніжно і акуратно, щоб не травмувати.


Важливо

- Висипатися, щоб організм був відпочив і готовим до пологів.
- Для того щоб пологи почалися вчасно і протікали нормально, дуже важливий психологічний настрій жінки. Підготуватися до пологів допомагають психологи в школах для майбутніх батьків і в центрах батьківської культури.
- Крім того, важливо і фізично підготувати свій організм. У цьому допомагають правильне харчування, вітаміни, своєчасне лікування хронічних захворювань, корекція порушень при вагітності.

 

 • Літак і вагітність
 • Дослідження при вагітності
 • Вагітність і анемія
 • Народити вертикально
 • Полівітаміни для вагітних і годуючих жінок
 • Генетичні дослідження у вагітних
 • Гіпертонус матки
 • Йога для вагітних
 • Календар вагітності
 • Кесарів розтин: до, під час і після
 • Нездужання в першому триместрі вагітності
 • Визначення овуляції. Ознаки
 • Визначення статі дитини до народження
 • Перший день після пологів
 • Затримка пологів. Коли малюк не поспішає
 • Харчування під час вагітності
 • Піздня вагітність
 • Коли пора в пологовий будинок
 • Розрахунок передбачуваної дати пологів
 • Придане малюкові: найнеобхідніші покупки
 • Прикмети для вагітних
 • Резус-конфліктна вагітність
 • Секс під час вагітності
 • Тести на вагітність
 • Забобони і вагітність
 • Як викликати пологи
 • Ранній токсикоз
 • Фолієва кислота при вагітності
 • Розріз промежини: як, навищо і що потім?
 •