Резус-конфліктна вагітність

 

Коли виникає резус-конфлікт?

Резус-конфлікт може виникнути під час вагітності, якщо резус-фактор матері не збігається з резус-фактором плода. У разі, коли носієм позитивного резус-фактора є маля, ймовірність виникнення резус-конфлікту набагато вище, ніж при зворотній ситуації, і наслідки його куди більш серйозні. Тому найчастіше, якщо мова йде про резус-конфліктної вагітності, мається на увазі саме комбінація «резус-негативна мама + резус-позитивний малюк».
Така комбінація виникає приблизно в 75% відсотках випадків, коли мама - резус-негативна, тато - резус-позитивний (для особливо цікавих наших читачів - короткий екскурс в генетику: генотип, який відповідає за позитивний татів резус-фактор, може бути гомозиготним або гетерозиготності. У разі гомозиготності резус-фактора тата майбутній малюк обов'язково буде резус-позитивним, в іншому ж випадку - шанси народити "позитивного" і "негативного" малюка рівні).


У чому ж небезпека резус-несумісної вагітності? Справа в тому, що якщо в кров резус-негативної людини потраплять резус-позитивні еритроцити, організм сприйме їх як щось чужорідне, і почне виробляти антитіла, які руйнують «чужаків». І якщо з якихось причин у крові матері з'являться такі антитіла, майбутній дитині почне загрожувати серйозна небезпека.
Потрапивши через плаценту в кров до дитини, антитіла починають руйнувати його еритроцити. Всю серйозність наслідків цього нескладно уявити: адже всі ми зі шкільної лави знаємо: найважливіша функція еритроцитів - транспортувати кисень до органів і тканин. Патологічний стан плоду, що виникає в результаті попадання в його кров резус-антитіл, лікарі називають гемолітичною хворобою. Не будемо зупинятися на докладних описах симптомів і результатів цієї хвороби - вважаю, і так приблизно зрозумілий масштаб наслідків, викликаний катастрофічною нестачею кисню, та ще й у тільки що складається організмі!
Але насправді зовсім необов'язково, що при резус-несумісної вагітності розвинеться резус-конфлікт матері і плоду. Дуже часто під час такої вагітності антитіла або зовсім відсутні в крові, або їх кількість настільки мало, що не становить серйозної небезпеки для дитини.
Які ж чинники можуть спровокувати вироблення антитіл в організмі майбутньої мами?
Попадання крові малюка в кровотік матері. Це може відбутися при пологах, аборті або мимовільному викидні, при проведенні амніоцентезу (дослідження, проведене шляхом введення довгої тонкої голки крізь черевну стінку в матку) і т.п. Крім того, попадання чужорідних еритроцитів може відбутися внутрішньоутробно через плаценту. Їх проникненню в материнський кровотік сприяють інфекційні чинники, що підвищують проникність плаценти, дрібні травми, крововиливу та інші ушкодження плаценти.

Антитіла в крові резус-негативної жінки вже вироблялися колись до вагітності в результаті, наприклад, переливання крові без урахування резус-сумісності (нехай навіть у ранньому віці).

У дуже малому відсотку випадків антитіла до резус-позитивних еритроцитів утворюються в організмі вагітної жінки без будь-яких видимих ​​причин.


Після того, як відбулася перша зустріч організму з чужорідними еритроцитами, в крові жінки залишаються «клітки пам'яті», які при подальших зіткненнях з «ворожими» кров'яними тільцями організовують швидку вироблення антитіл. Саме тому ймовірність резус-конфлікту під час першої вагітності порівняно невисока (близько 10%), але, якщо не вжити певних заходів профілактики, то при наступних вагітностях імовірність проблем істотно зростає, так як під час пологів резус-позитивної дитини відбувається контакт з несумісною кров'ю .

У резус-негативну кров матері потрапляють резус-позитивні еритроцити. Материнська кров вже зустрічалася з резус-білками і містить "клітини пам'яті". "Клітини пам'яті" починають активну вироблення антитіл до резус-позитивних еритроцитів, які через пуповину кровотік потрапляють в кров плода.
 
Що ж робити?

Отже, з волі доль вийшло так, що, якщо вірити всьому вищесказаному, у вас є ймовірність резус-конфліктної вагітності. Який же план дій?
По-перше, вам необхідно самим ретельним чином підходити до планування вагітності. Справа в тому, що для вас дуже важливо уникати випадків «зіткнення» з резус-несумісної кров'ю (а це може статися, зокрема, при аборті або викидень, якщо плід був резус-позитивним). У таких випадках необхідно якомога швидше ввести спеціальний препарат, що запобігає вироблення резус-антитіл.
Таким чином, будь-яке переривання вагітності для вас пов'язано з дуже великим ризиком. Адже якщо антитіла вже одного разу виробилися, вони будуть вироблятися знову і знову при кожній резус-несумісної вагітності, створюючи серйозну загрозу здоров'ю маленького чоловічка.
Після настання вагітності вам необхідно якомога раніше встати на облік в жіночій консультації, на першому ж прийомі зосередивши увагу свого лікаря-гінеколога на цій надзвичайно важливій особливості своєї вагітності. Найперша захід безпеки в даному випадку - це регулярна здача крові на наявність антитіл протягом всього періоду вагітності (до 32 тижнів - 1 раз на місяць, з 32 до 35 тижнів - 2 рази на місяць, а потім щотижня).


Якщо все йде гладко і антитіла в крові майбутньої матусі не виявляються, на 28-му тижні вагітності лікар може порекомендувати профілактичне введення антирезусного імуноглобуліну, який є своєрідною «резус-щепленням» - пов'язує потрапили в кров матері еритроцити немовляти і таким чином не допускає імунної відповіді (утворення антитіл).


При критичному підвищенні титру антитіл необхідна госпіталізація майбутньої мами в спеціалізований перинатальний центр, де за станом мами і малюка буде вестися постійне спостереження.

Лікарі будуть відслідковувати:
* Динаміку титру антитіл в крові майбутньої матері;
*Дані УЗД: збільшення розмірів печінки плода, стовщення плаценти, поява багатоводдя та випоту та черевної порожнини плоду;
*Дані амниоцентеза (дослідження навколоплідних вод) або кордоцентез (дослідження пуповинної крові).


Якщо вагітність вдається довести до стану доношеною, то проводиться планове кесарів розтин. Якщо ні - доводиться вдаватися до внутрішньоутробного переливання крові. Пологи в ситуаціях, коли резус-конфлікт виник і прогресує, найчастіше відбуваються через кесарів розтин, тому необхідно якомога раніше ізолювати дитину від джерела згубних антитіл.
І, звичайно ж, після народження малюка у випадку, якщо вагітність пройшла без вироблення антитіл і резус-фактор дитини виявляється позитивним, протягом 24-48 годин після пологів вам зроблять ін'єкцію анти-резус-імуноглобуліну, покликаного зв'язати ворожі резус-позитивні еритроцити і не допустити утворення антитіл (в іншому випадку ризик ускладнень під час наступної вагітності серйозно зростає). Точніше сказати, в пологовому будинку ПОВИННІ зробити ін'єкцію, але на практиці зовсім незайвим буде обговорити цей момент з лікарями до пологів і по можливості проконтролювати своєчасне введення препарату після появи малюка на світ. Для повної впевненості краще всього самостійно купити цей препарат у аптеці і взяти з собою в пологовий будинок.
 
... А далі?

Якщо в першу резус-несумісною вагітність проблеми вироблення антитіл вас минали, ін'єкція імуноглобуліну введена вчасно, то наступна вагітність для вас спочатку нічим не буде відрізнятися від першої, тобто ймовірність розвитку резус-конфлікту, як і раніше залишиться на рівні 10%.
Але в будь-якому випадку важливо пам'ятати: сам по собі факт можливості резус-конфлікту і навіть наявності антитіл в крові - це не протипоказання до вагітності і вже тим більше не привід для її переривання. Просто така вагітність вимагає набагато більш відповідального та уважного до себе ставлення. Постарайтеся знайти грамотного фахівця, якому ви повністю довіряєте, і чітко виконуйте всі його рекомендації.

 

 • Літак і вагітність
 • Дослідження при вагітності
 • Вагітність і анемія
 • Народити вертикально
 • Полівітаміни для вагітних і годуючих жінок
 • Генетичні дослідження у вагітних
 • Гіпертонус матки
 • Йога для вагітних
 • Календар вагітності
 • Кесарів розтин: до, під час і після
 • Нездужання в першому триместрі вагітності
 • Визначення овуляції. Ознаки
 • Визначення статі дитини до народження
 • Перший день після пологів
 • Затримка пологів. Коли малюк не поспішає
 • Харчування під час вагітності
 • Піздня вагітність
 • Коли пора в пологовий будинок
 • Розрахунок передбачуваної дати пологів
 • Придане малюкові: найнеобхідніші покупки
 • Прикмети для вагітних
 • Резус-конфліктна вагітність
 • Секс під час вагітності
 • Тести на вагітність
 • Забобони і вагітність
 • Як викликати пологи
 • Ранній токсикоз
 • Фолієва кислота при вагітності
 • Розріз промежини: як, навищо і що потім?
 •