Піздня вагітність (про вікових первородящих)

 

В останні роки все більше жінок відкладають народження дитини на четвертий десяток життя.
Коли мова йде про жінку, яка вирішила народити першу дитину у віці старше 30 років, багато хто уявляє таку собі кар'єристку, для якої робота і гроші на першому місці. Однак це далеко не завжди так. Не всі жінки відкладають народження дитини через кар'єру. У багатьох народження дитини відкладається через те, що довго не складається особисте життя, а деякі просто подовгу не можуть завагітніти, багато років лікуються від безпліддя. Загалом, життєві обставини у всіх різні.


Крім того, змінилися суспільні погляди. Якщо раніше жінка до 25 років поспішала вийти заміж або народити «для себе», щоб взагалі не залишитися без дітей, то в даний час всі бачать, що і після 30-35 років жінки народжують здорових дітей і стають щасливими молодими мамами.


Ще кілька років тому тридцятирічна жінка, встаючи на облік в жіночій консультації, напевно б почула «старувата ти для первістка». Але в даний час у зв'язку з тим, що таких жінок стало досить багато, перші пологи жінка старше 30 років вже ні у кого не викликає подиву. Лікарі вже звикли до таких пацієнток, і реагують на них адекватно.


Діагноз «старонароджуюча первородящая» кілька років тому ставилося жінкам від 28 років. Зараз термін «старонароджуюча» замінили на «вікова», а вік діагнозу зрушився до 30 років, і все більше лікарів пропонують зрушити його до 35 років.
 
Особливості вікових первородящих жінок

Ні для кого не секрет, що ускладнення при вагітності і в пологах після 30-35 років виникають частіше. Ідеальним для народження першої дитини вважається вік 20-25 років. До 30 років організм вже звикає до відсутності вагітності і не налаштовується на народження малюка. Саме тому таких жінок «позначають» діагнозом «вікова первородящая».


Збільшується ризик генетичної патології у плода. Наприклад, 70% дітей з синдромом Дауна народжуються у жінок старше 30 років. Якщо у віці 25 років ризик народження дитини з цією патологією складає 1:1250, то у віці старше 30 років 1:350, а старше 40 років 1:30. У зв'язку з цим підвищеним ризиком розширюється обсяг досліджень вагітної жінки, обов'язково проводиться обстеження на ризик генетичної патології (PAPP-тест в 10-13 тижнів і АФП в 16-18 тижнів). До речі, ризик генетичної патології не залежить від того, первістка очікує жінка або вона повторнородящая.


У жінки старше 30 років майже завжди є якісь хронічні захворювання, які особливо не заважають їй жити, але при вагітності можуть загостритися. Також накопичуються і вогнища хронічної інфекції в організмі, інфекції, що передаються статевим шляхом. У зв'язку з цим особливо важливо обстежитися на етапі планування вагітності, щоб максимально підготувати організм. При вагітності потрібно вчасно здавати всі аналізи, тому що зміни в аналізах зазвичай передують видимим симптомам захворювання.


Жінкам старше 30 років особливо важливо приймати фолієву кислоту і полівітаміни, тому що потреба в них підвищена. Рекомендується 3-4 курсу вітамінів протягом вагітності.
Частіше виникає гестоз у другій половині вагітності і хронічна плацентарна недостатність, що призводять до гіпоксії плоду.


Серед частих ускладнень вагітності недоношена або переношена вагітність, що пов'язано зі зміною гормонального фону.


Тканини родових шляхів уже менш еластичні. Через це знижено тонус матки, частіше виникає слабкість родової діяльності, тканини родових шляхів менш розтяжні, тому частіше бувають розриви промежини, піхви і шийки матки. При вагітності важливо відвідувати спеціальну гімнастику для вагітних, тому що при цьому підвищується тонус усього організму, поліпшується кровопостачання всіх тканин.


Деякі вважають, що у віковій первородящей розродження обов'язково проводиться шляхом операції кесарів розтин. Це не так. Вік жінки - це відносне показання для операції кесарів розтин. Однак проблема в тому, що часто є ще якісь свідчення, які всі разом приводять у результаті до операції (слабкість пологової діяльності, переношена вагітність, хронічні захворювання матері). У спірних випадках багато чого залежить від бажання матері та її психологічного настрою на природні пологи. Тому що якщо жінка спочатку впевнена, що зможе народити тільки за допомогою операції, то навіть якщо і почати вести пологи природним шляхом, швидше за все виникне слабкість родової діяльності і все одно буде потрібна операція. Тому з самого початку обговоріть зі своїм лікарем можливість природних пологів. Дуже допомагають правильно налаштуватися школи для майбутніх батьків і спілкування з жінками вашого віку, що вже стали мамами, які можуть поділитися досвідом.


У післяпологовому періоді також частіше відзначаються ускладнення, матка скорочується гірше, тому можливо виникнення кровотечі. Навіть якщо не виникає кровотечі, післяпологові виділення зазвичай тривають довше.


Часто виникають проблеми з налагодженням грудного вигодовування. Проте в цьому питанні багато залежить від жінки. Якщо вона проявляє терпіння, що не переводить дитини з перших днів на штучне вигодовування, то можливе встановлення лактації в достатній кількості і на тривалий період.
 
Плюси теж є!

Відомо, що хоча фізіологічно організм жінки найкраще готовий до пологів у віці 20-25 років, психологічно жінка дозріває для материнства до 30-35 років. Тому вікові першородячих жінки зазвичай більш відповідальні, вагітність в цьому віці найчастіше бажана, запланована, дитина сприймається не як тягар, а як найбільше щастя в житті.


Майбутня мама більш уважно ставиться до свого стану, більш стійко переносить такі неприємності як токсикоз і гестоз, тому що морально до них готова.


У цьому віці жінка зазвичай має хорошу роботу, стабільний заробіток, може собі дозволити здавати аналізи коли їй зручно, а не сидіти в чергах в консультації, може більше витратити і на свого малюка, купити йому все найкраще. Тим не менш, навіть сама незалежна жінка при вагітності стає вразливою і чутливою, їй потрібно турбота, про що необхідно пам'ятати оточуючим.


Батьки більш старшого віку зазвичай більше займаються з дітьми, більш відповідально ставляться до їх розвитку. Тому більше число «геніїв» у вікових батьків пояснюється не тільки якимись фізіологічними або генетичними причинами, а й особливостями виховання.


У «вікових» первісток жінок частіше буває багатоплідна вагітність. І хоча лікарі вважають, що багатоплідна вагітність це відхилення від норми, для молодої мами «подвійне щастя» може бути приємним сюрпризом.


Ставлення лікарів до таких жінок більш уважне і шанобливе. Лікар розуміє, що перед ним не дурна дівчина, а доросла жінка, тому дає більш детальну інформацію, охочіше відповідає на запитання (звичайно, лікар до всіх пацієнткам повинен так ставитися, але ні для кого не секрет, що, на жаль, не завжди так буває).


Вагітність і годування грудьми надають омолоджуючий ефект на організм жінки. Це відбивається і на зовнішності жінки, і на її самопочутті. Пізні пологи можуть навіть призвести до зниження рівня холестерину, знизивши тим самим ризик інфарктів та інсультів.


У цьому віці рідше буває післяродова депресія, зміни в житті сприймаються позитивно.


У жінок, які народили малюка після 30 років, пізніше виникає менопауза, легше протікає клімакс.


І, звичайно ж, дуже приємно бути молодою мамою в колі подруг, деякі з яких вже стали бабусями.
 
Звичайно, не варто через цих плюсів спеціально відкладати вагітність, також як не варто через мінусів позбавляти себе радості материнства. Діти завжди народжуються вчасно, але потрібно пам'ятати, що в різному віці вагітність протікає по-різному, має свої особливості. Уважне ставлення жінки до себе і до малюка, її позитивний настрій - це набагато важливіше, ніж вік.

 

 • Літак і вагітність
 • Дослідження при вагітності
 • Вагітність і анемія
 • Народити вертикально
 • Полівітаміни для вагітних і годуючих жінок
 • Генетичні дослідження у вагітних
 • Гіпертонус матки
 • Йога для вагітних
 • Календар вагітності
 • Кесарів розтин: до, під час і після
 • Нездужання в першому триместрі вагітності
 • Визначення овуляції. Ознаки
 • Визначення статі дитини до народження
 • Перший день після пологів
 • Затримка пологів. Коли малюк не поспішає
 • Харчування під час вагітності
 • Піздня вагітність
 • Коли пора в пологовий будинок
 • Розрахунок передбачуваної дати пологів
 • Придане малюкові: найнеобхідніші покупки
 • Прикмети для вагітних
 • Резус-конфліктна вагітність
 • Секс під час вагітності
 • Тести на вагітність
 • Забобони і вагітність
 • Як викликати пологи
 • Ранній токсикоз
 • Фолієва кислота при вагітності
 • Розріз промежини: як, навищо і що потім?
 •