Перший день після пологів

 

Навіть не віриться, що пологи вже позаду. І вже відокремили послід, і наклали шви, і навіть дозволили ноги звести разом. І більше не роблять боляче. І що ж буде далі? Особливо цікаво, що ж буде в самий перший день твого нового життя.


Відразу після пологів

Перші дві години після пологів небезпечні виникненням ускладнень, насамперед кровотечі. Крім того, може з'явитися гематома на промежині, якщо якийсь розрив не помітили або не до кінця ушили (на щастя, буває таке не часто). І жінці поки не можна вставати, тому що організм ще дуже слабкий. Тому в ці 2:00 породілля знаходиться в родблоке, так як там, якщо виникнуть ускладнення, простіше покликати кого-небудь на допомогу, оскільки весь медичний персонал знаходиться поблизу. У ці 2 години жінка лежить на кушетці і відпочиває. Малюк у цей час лежить запеленутий на пеленальному столику в родовій, де він народився, і найчастіше спить. І тільки через дві години, якщо все добре, ви з малюком разом поїдете в післяпологову палату.


Після пологів жінки відчувають себе по-різному. Деякі розповідають, що раптом стало дуже добре (це пояснюється викидом в кров ендорфінів - гормонів задоволення), інші зовсім виснажені. Одним хочеться подзвонити всім-всім-всім і поговорити з медичним персоналом, а інші думають тільки про те, щоб все скоріше відстали. У будь-якому випадку після важкого навантаження потрібно трохи подрімати, поки є така можливість. Також непогано б тобі що-небудь поїсти, бо ти багато годин нічого не їла, і потрібно відновлювати сили. Вечеря в пологовому будинку ти, швидше за все, пропустиш, тому що більшість пологів відбувається ввечері або вночі. Подбай про себе заздалегідь. Захопи з собою що-небудь в пологовий будинок, щоб після пологів перекусити.


Коли вас переведуть в палату, постарайся почати вставати якомога раніше, спершу за допомогою акушерки, а потім і сама. Це сприяє поліпшенню кровообігу, нормалізації роботи сечовидільної системи та кишечнику, прискоренню процесів загоєння. Крім того, дуже скоро малюк потребуватиме уваги.


Давай знайомитися, малюк!

Коли ти нарешті відійшла після перенесеного стресу, тобі хочеться якомога ближче познайомитися зі своїм маленьким дивом, яке лежить тепер поряд. Ти починаєш його розглядати. А на кого ж він схожий? А чи все нормально? Деякі жінки починають переживати, помітивши пухлина на голові. Однак у більшості випадків це не привід для занепокоєння. Вона пройде самостійно протягом 1-2 днів.
Чесно кажучи, відразу після народження малюк навіть самої люблячої мамі може здатися «страшненьким»: маленьке зморщене істота з великою головою, замруженими очима, тоненькими ручками і ніжками. Все це через те, що йому проходилося протискуватися через досить вузький простір і відчувати при цьому досить велика напруга. Але вже через кілька днів він повністю оговтається, і стане ще красивішим, ніж діти в рекламі підгузників.
  
Ручки і ніжки малюк притискає до себе. Це обумовлено фізіологічним гіпертонусом м'язів, і фіксувати ніжки в неприродному положенні (розпрямляти їх) не варто. Сповивання в стилі «поліно» вже не в моді. У першу добу можна досить щільно сповивати ручки малюка, тому що коли малюк махає ними у себе перед очима, він лякається, адже йому незрозуміло, що це таке бовтається перед ним. Крім того, поки малюк перебував в матці, його рухливість була обмежена, він до цього звик, і запеленутого відчуває себе більш захищеним. Удома вже можна поступово переходити на сорочечки та повзунки.


Часто виникає питання, наскільки тепло потрібно сповивати малюка, чи потрібно ковдру або достатньо пелюшок. Щоб перевірити, чи не мерзне чи маля, потрібно помацати носик і ручки (вони повинні бути тепленькі). Малюк повинен бути «одягнений» тепліше, ніж мама, тому що його терморегуляція ще недосконала і він дуже чутливий до температури навколишнього середовища. Але не потрібно закутувати малюка так, щоб він пітнів.


З першого ж дня малюк потребує твоєї турботи. Вона полягає не тільки в тому, щоб його годувати. Тобі треба ще його переодягати не рідше ніж раз на три години, підмивати кілька разів на день, щоб він був чистенький, заспокоювати після оглядів медперсоналу. Цих клопоту вистачить на весь день.


У першу добу малюк може практично весь час спати, прокидаючись тільки для прийому їжі, якщо його нічого не турбує. Але буває, що малюк неспокійний, засинає тільки ненадовго, багато плаче. Про це треба сказати лікарю, щоб він оцінив стан малюка, перевірив, чи не болить у нього що-небудь. Якщо лікар говорить, що все нормально, значить малюк просто ще до кінця не адаптувався до нового середовища. Потрібно проявити терпіння, може, вже наступного дня він стане спокійніше.


Не бійся щось зробити не так! Ніхто не подбати про твою дитину краще, ніж ти сама. Він потребує твоєму теплі, до якого звик, перебуваючи в животику. Можливо, спочатку ти все робиш повільно і сповивати не так акуратно, як медсестра, але ти обов'язково всьому навчишся!

Чи не час нам підкріпитися?

Одна з найважливіших речей для малюка - це правильне годування!
Дуже добре для Вас обох прикладання до грудей відразу ж після народження. Причому потрібно, щоб воно було не формальне, для запису в історії хвороби, а так, щоб малюк присмоктався, поїв. Ця перша порція - подарунок для малюка і відіграє велику роль у становленні лактації та у встановленні емоційного контакту.
У першу добу виділяється молозиво. Це густа жовтувата рідина. Хоча його і небагато, але малюкові на перший час вистачить. Калорійність молозива 150 ккал/100 мл (у молока - тільки 70 ккал/100мл), воно багате імуноглобулінами, ферментами, вітамінами. Годувати малюка потрібно на вимогу. У першу добу малюк може поїсти від 2 до 20 разів. Зазвичай годування часте, але якщо це не так, не потрібно спеціально будити малюка, щоб його нагодувати. Знову ж таки не варто панікувати і вимагати догодовування, якщо малюк практично весь час вимагає груди і не відпускає її по кілька годин. Поступово він відрегулює свій режим харчування. Молоко зазвичай прибуває на третю добу, після цього малюк просить їсти рідше і наїдається набагато швидше.
Соски, особливо у первісток, натираються і болять, найболючіше в момент прикладання, але через кілька секунд біль стихає. Поступово соски гартуються і больові відчуття зникають. Добре допомагає крем «Бепантен». Великим його перевагою є те, що його не потрібно змивати перед годуванням.


А як же харчуватися мамі?

Якщо під час вагітності жінка могла їсти практично все, що їй хотілося, то тепер ситуація змінилася, тому що не все, що подобається мамі, корисно маляті. Тому з'являються деякі обмеження в харчуванні.
Продукти, які не слід вживати, можна розділити на три групи:
1. Алергени. Найчастіше алергію викликають цитрусові, шоколад і алкоголь. Також варто обмежити коров'яче молоко, яйця, солодкі соки.
2. Продукти, що підсилюють газоутворення, через що у крихти може захворіти животик. Це капуста, чорний хліб і бобові.
3. Продукти, що погіршують смак молока. Це цибуля, часник, гострі страви.
Обов'язково потрібно їсти м'ясо, найкраще засвоюється відварене м'ясо і м'ясне пюре для дитячого харчування. Також можна їсти йогурти без добавок, сир, сир, зелені яблука, просте печиво (типу «Марії»), трохи волоських горіхів, каші. Можна їсти макарони і відварну картоплю. Слід досить багато пити, щоб краще виділялося молоко.


Більшість жінок думають, що все, що дають в пологовому будинку, їсти можна. На жаль, це не так. У всіх відділеннях меню одне і те ж, спеціальну їжу для годуючих мам не готують. Тому потрібно критично поставитися до всього, що приносять.


Їжі, яку дають в пологовому будинку, недостатньо, крім того останній прийом їжі не пізніше 18:00, а є ввечері теж хочеться. Тому потрібно заздалегідь готувати родичів до того, що доведеться носити передачки, щоб у годуючої мами був повноцінний раціон і вона швидше відновилася після пологів.

Безсумнівно, хвилює питання, який ти станеш після пологів. Не переймайся, якщо, дивлячись у дзеркало, ти покажешся собі не такою гарною, як до вагітності: в'ялий живіт, під очима синці, на обличчі якась висип ... Все прийде в норму, тільки це станеться не в найперший день, а поступово!


Матка після пологів знаходиться на рівні пупка. При годуванні вона скорочується, так як роздратування сосків викликає викид окситоцину, який надає скорочує дію. Тому грудне вигодовування, крім усього іншого, є профілактикою післяпологових кровотеч. Можуть бути тягнуть болі внизу живота. Спати і лежати краще на животі, так матка скорочується швидше.
Виділення в першу добу кров'янисті, досить рясні (близько 300 мл за перші три доби). Посилення виділень при русі це нормальне явище. Доведеться ходити з пелюшкою між ніг. Це не дуже зручно, тому заздалегідь запасися одноразовими трусиками і прокладками. Міняти їх необхідно не рідше ніж через кожні 2 години.


Живіт в'ялий, може бути розбіжність прямих м'язів черевного преса. У тонус він приходить лише через 6 тижнів. Але починати носити бандаж можна відразу ж після пологів. Крім того, з першого дня можна робити дихальну гімнастику: на вдиху живіт надути, на видиху - здути. Повторювати 10-20 разів, 4-5 разів на добу.


Після пологів жінку може турбувати також м'язовий біль в різних частинах тіла. Які м'язи болять найсильніше, залежить від того, яку саме групу ви найбільше напружували під час пологів.
«Висип» на обличчі - це точкові крововиливи. Вони з'явилися тому, що під час пологів від напруги полопалися дрібні капіляри. Можуть бути також крововиливи на очах.


Артеріальний тиск у перший день може бути знижений, тому можливо запаморочення. Щоб цього уникнути, не потрібно робити різких рухів, вставати слід плавно, акуратно. Якщо ти постійно відчуваєш сильну слабкість, повідом про це лікаря.


Ти можеш відчувати болі в промежині, навіть якщо не було розривів і не робили розріз промежини. Вони з'являються від того, що промежину в будь-якому випадку піддалася сильному розтягуванню, а, отже, травматизації. Якщо накладені шви на промежину, то тобі не можна буде сидіти принаймні перші 2 тижні.


Гемороїдальні вузли іноді з'являються під час вагітності і після пологів і також служать причиною больових відчуттів. Зменшити біль допомагає ретельна гігієна (душ після кожного акту сечовипускання і дефекації), прикладання льоду до промежини.


Можуть бути проблеми з сечовипусканням, що пов'язано зі зниженням тонусу м'язів сечового міхура і з набряком його стінки через те, що під час пологів він стискається між головкою дитини і кістками таза. Навіть якщо ти не відчуваєш позивів, спорожняти сечовий міхур потрібно не рідше, ніж через кожні три години. Стула в першу добу зазвичай немає.


Речі, які потрібно взяти в пологовий будинок

Зазвичай в пологовому будинку жінка завжди згадує, що чогось їй не вистачає. Ось приблизний список речей, щоб мама відчувала себе комфортно:
Для себе:
- Документи
- Халат, тапочки (миються), шкарпетки, нічні сорочки (в деяких пологових будинках видають, але свої рідніше)
- Вбираючі пелюшки
- Туалетний папір
- Зубну щітку і пасту
- Аксесуари для душу, рушники
- Телефон
- Непортящихся їжу (затяжне печиво, мюслі)
- Пляшку води без газу
- Блокнот, ручку
- Прокладки
- Одноразові трусики
- Прокладки для грудей
- Бюстгальтери для годування
- Післяпологовий бандаж
- Кипятильник або чайник
- Посуд (чашку, тарілку, ложку, вилку, ніж)
- Крем для сосків


Для дитини:
- Підгузки
- Ватні палички (для обробки пупка)
- Дитяче мило (рідке)
- Крем під підгузник
- Вологі серветки
- Шкарпетки
- У холодну пору року можна взяти з собою чепчик і фланелеву сорочечку.


Сумку потрібно зібрати заздалегідь, тижня за три до передбачуваної дати пологів, щоб в той момент, коли ти зрозумієш, що пора їхати в пологовий будинок, ти не бігала по квартирі в пошуках підгузників і тапочок.

У першу добу, і взагалі поки ти знаходишся в пологовому будинку, ти будеш під контролем медичного персоналу.
Незабаром після того, як тебе переведуть в післяпологову палату, незалежно від часу доби, прийде акушерка. Вона розповість тобі про розпорядок дня і допоможе помитися. Потім завітає дитяча медсестра. Вона обробить дитини (почистить носик, оченята, вушка, видалить залишки сировидним мастила, продезинфікує пупкову ранку). Вона ж навчить тебе сповивати малюка, пояснить, як за ним доглядати, покаже, як правильно прикладати до грудей.


З ранку вас розбудять годин на шість, щоб поміряти тобі тиск і вам обом температуру. Ці виміри проводяться два рази на день. Також двічі на день, вранці і ввечері, дитяча медсестра проводить туалет малюку.


Вас обох огляне лікар. Акушер-гінеколог подивиться, як у тебе скорочується матка, чи виділяється молозиво, оцінить стан швів і кількість виділень. Педіатр огляне малюка, перевірить вроджені рефлекси і розповість тобі про його стан. Не соромся задавати всі тебе питання. Якщо ти щось забула запитати, не хвилюйся, ввечері прийде черговий лікар.


У перший же день дитині з твоєї згоди поставлять щеплення від гепатиту В.


Якщо тобі наклали шви, то три рази на день потрібно буде ходити на обробку.


У більшості пологових будинків є фахівець з грудного вигодовування, який консультує молодих мам і допомагає зціджувати молоко, коли це необхідно. Не соромся до нього звертатися!
Загалом, постійно хтось із медперсоналу буде поруч. Одну тебе не залишать. Допоможуть, підкажуть, розкажуть. Післяпологові палати найчастіше двох-або тримісні. У цьому є свої плюси: все одно час від часу потрібно вийти, і спокійніше, якщо дитина не буде залишатися зовсім один. В одну палату поміщаються жінки, які народили в один і той же день, тому Вам буде, про що поговорити.


Відвідування зазвичай не дозволені (якщо ви лежите не в сервісній палаті). Можна помахати родичам з віконечка. А так спілкування в основному відбувається по телефону. Якщо ти не забобонна, можна сфотографувати малюка і надіслати фото татові. Хоча, якщо чесно, в першу добу особливо базікати не вийде.

Повторнородящим жінкам трохи легше, тому що багато чого вони вже знають. Але тим не менше, якщо виникають питання, не варто соромитися їх задавати. Повторні пологи можуть відрізнятися від перших, також як і післяпологовий період. Наприклад, у повторнородящих жінок більш виражені переймоподібні болі внизу живота при годуванні, так як матка скорочується інтенсивніше. Кількість молока теж може відрізнятися.


Не варто також чекати, що другий малюк буде точно такий же, як перший, у нього є свій власний характер, і вести він себе може зовсім інакше.


Якщо ти народжувала кілька років тому, могли змінитися рекомендації по догляду за дитиною, наприклад, стали по іншому сповивати, використовувати нові засоби гігієни та медичні препарати.


Тому навіть якщо ти стала мамою вже в другій або в третій раз, обов'язково звертайся за допомогою до медперсоналу, задавай всі питання, які тебе цікавлять, адже саме для цього ви з малюком і знаходитеся пологовому будинку.

Перший день після пологів досить важкий і насичений. Навіть поспати майже не вдається, тому що як тільки малюк засне, потрібно йти на обробку швів, або приходить лікар, або тобі хтось дзвонить, або плаче дитина у сусідки. Деяким жінкам навіть здається, що вони не впораються з таким навантаженням. Але перший день закінчиться, плавно перетікаючи в другій, потім третій, потім вже і випишуть ...
І у вас з малюком попереду буде ще багато цікавих днів! Все ваше життя!

 

 • Літак і вагітність
 • Дослідження при вагітності
 • Вагітність і анемія
 • Народити вертикально
 • Полівітаміни для вагітних і годуючих жінок
 • Генетичні дослідження у вагітних
 • Гіпертонус матки
 • Йога для вагітних
 • Календар вагітності
 • Кесарів розтин: до, під час і після
 • Нездужання в першому триместрі вагітності
 • Визначення овуляції. Ознаки
 • Визначення статі дитини до народження
 • Перший день після пологів
 • Затримка пологів. Коли малюк не поспішає
 • Харчування під час вагітності
 • Піздня вагітність
 • Коли пора в пологовий будинок
 • Розрахунок передбачуваної дати пологів
 • Придане малюкові: найнеобхідніші покупки
 • Прикмети для вагітних
 • Резус-конфліктна вагітність
 • Секс під час вагітності
 • Тести на вагітність
 • Забобони і вагітність
 • Як викликати пологи
 • Ранній токсикоз
 • Фолієва кислота при вагітності
 • Розріз промежини: як, навищо і що потім?
 •