Визначення овуляції. Ознаки.

 

Овуляція - це вихід яйцеклітини з яєчника. Без виходу яйцеклітини та її подальшого запліднення настання вагітності неможливо.
Овуляція відбувається за 12-16 днів до початку менструації (при будь-якій тривалості циклу). При 28-денному циклі овуляція зазвичай буває в середині циклу. Якщо цикл коротше або довше, значить змінюється тривалість першої фази - до овуляції. Після овуляції до менструації завжди проходить 12-16 днів (в середньому 14 днів).
Вагітність може настати, якщо статевий акт відбувся починаючи від 3-4 днів до овуляції (сперматозоїди живуть 3-4 дні), і закінчуючи добою опісля після овуляції (яйцеклітина живе близько доби). Однак не варто застосовувати метод визначення овуляції в якості контрацепції, тому що в деяких випадках овуляція може відбутися двічі за цикл, чи зрушити на кілька днів (і ви ніколи не знаєте, в який саме цикл це станеться). А от при плануванні вагітності визначення овуляції може бути дуже корисним.


Визначення овуляції потрібно:


- По-перше для того, щоб визначити саму можливість настання вагітності, а якщо у жінки не виходить завагітніти незважаючи на наявність овуляції, почати шукати інші причини безпліддя. Крім того, наявність овуляції - це показник здоров'я жінки, і якщо вона відсутня, значить є якісь порушення в організмі.
- По-друге, саме в ці дні потрібно дати можливість яйцеклітині зустрітися зі своїм сперматозоїдом. Часто виникає питання: якщо у подружжя регулярне статеве життя раз на два-три дні, а то й частіше, то навіщо їм визначати овуляцію, якщо все одно напевно один з статевих актів станеться в дні, сприятливі для зачатья. Дійсно, якщо у подружжя немає ніяких проблем, їм не обов'язково точно знати дату овуляції. Це потрібно, наприклад, якщо у чоловіка є порушення в спермограмме: сперматозоїди малорухливі, в невеликій кількості. У цьому випадку бажано, щоб статевий акт відбувся не більше ніж за 1-2 доби до овуляції, а за три дні до цього не було статевих актів (тоді концентрація сперматозоїдів збільшується, і шанси на те, що один з них зможе досягти яйцеклітини, підвищуються ).
Деякі намагаються за допомогою овуляції планувати стать дитини. Передбачається, що сперматозоїди з У-хромосомою («чоловічий») більш рухливі, а сперматозоїди з Х-хромосомою (жіночої) більш живучі. Тому якщо статевий акт станеться в день овуляції, то швидше до яйцеклітини «добіжить» сперматозоїд, який несе У-хромосому, і буде хлопчик, а якщо за 3-4 дні до овуляції, то виживуть в більшості своїй сперматозоїди з Х-хромосомою, і буде дівчинкою. Однак на практиці цей метод дає гарантію 50% (так само, як і всі інші).
У статті піде мова про те, якими методами можна визначити наявність або відсутність овуляції.


Зміни в стані жінки

«Симптоми» овуляції досить суб'єктивні, проте наглядова жінка може помітити деякі зміни у своєму організмі в ці дні, і, зіставивши їх з іншими методами дослідження, може по них орієнтуватися.
Під час овуляції деякі жінки помічають підвищення сексуального потягу. Деякі дослідники відзначають, що в ці дні жінки стають більш сексуально привабливими.
У деяких жінок в середині циклу бувають тягнуть болі або відчуття поколювання внизу живота. Іноді можуть бути прожилки крові у виділеннях.
Змінюється характер вагінальної слизу - збільшується її кількість, вона стає більш в'язкою, тягучою. При огляді гінеколог бачить прозору слиз в шийці матки (симптом «зіниці»). Крім того, лікар може спробувати розтягнути слиз між браншами пінцета - якщо слиз розтягується не кілька сантиметрів, це побічно свідчить про наближення овуляції. Після овуляції кількість слизу набагато зменшується.
Судити про те, чи є овуляція, дозволяє спостереження за менструальним циклом в цілому. Зазвичай якщо овуляція буває в кожному циклі, цикл регулярний. Якщо цикл нерегулярний, значить овуляція або відсутня взагалі, або буває не в кожному циклі. Проте регулярний цикл не гарантує наявності овуляції, так само як і нерегулярний не говорить на 100% про її відсутність.
Наявність передменструального синдрому частіше відзначається при овуляторних циклах, особливо характерно для циклу, в якому була овуляція, нагрубання молочних залоз перед менструацією, невелике підвищення маси тіла у другу фазу циклу.


Вимірювання базальної температури

Одним з найбільш старовинних методів визначення овуляції є вимірювання базальної температури. Базальна температура вимірюється у прямій кишці.
Перевагою методу є його низька вартість, можливість проводити в домашніх умовах. Інформативність у методу досить висока за умови правильного його виконання та оцінки графіка базальної температури не менше ніж протягом трьох циклів.
Графік базальної температури є достовірним, якщо проводити вимірювання щодня в один і той же час, не встаючи з ліжка, після мінімум 6-ти годинного нічного сну. Вплинути на результати вимірювань можуть інфекційне захворювання у жінки, що супроводжується підвищенням загальної температури, запальні захворювання сечостатевої системи, зменшення тривалості нічного сну, прийнятий напередодні алкоголь, статевий акт незадовго до вимірювання (менше ніж за 3-4 години), зміна температурних умов у приміщенні, прийом гормональних препаратів.
Якщо є якісь з цих причин, потрібно позначити їх на графіку. Для вимірювань краще використовувати звичайний ртутний термометр (бо показники електронного термометра занадто сильно залежать від особливостей зіткнення з анусом), вимірювати температуру потрібно 5-10 хвилин (кожен раз однаково). При цьому результати вимірювань наносять на спеціальний графік (в якому на горизонтальній осі відзначається день циклу, а на вертикальній - температура).
У нормі в другій половині циклу температура в середньому на 0,5 градуса вище і це підвищення в ідеалі триває до менструації, але перед підвищенням відбувається її зниження на 0,4-0,6 градуси. Це і є день овуляції. Якщо весь цикл температура приблизно однакова, значить цей цикл ановуляторний. Якщо підвищення температури після овуляції тримається менше 10 днів, значить у другій фазі циклу знижений рівень гормону прогестерону, і хоча овуляція є, можливість зачаття сумнівна. Якщо підвищення температури зберігається більше 14 днів, і менструація не наступає, це говорить про настання вагітності.


Про що розкажуть гормони

При обстеженні жінки з безпліддям завжди необхідно оцінити рівень гормонів. Метод досить точний за умови, що цикл регулярний, і гормони здаються кілька разів протягом циклу, щоб оцінити динаміку їх зміни. Це не тільки незручно, але і достатньо дорого. Тому саме для визначення овуляції гормональний моніторинг використовують рідко. Дослідити рівень гормонів потрібно для визначення самої можливості овуляції і настання вагітності, тому що зміна їх рівня може перешкоджати настанню овуляції, а гормональна корекція відновить нормальний овуляторний цикл. Крім того, статеві гормони впливають на стан ендометрію, і, отже, на можливість прикріплення до матки зародка.
Підвищення рівня прогестерону в середині другої фази циклу побічно свідчить про те, що була овуляція. У нормі це підвищення зберігається до менструації. Однак при нерегулярному менструальному циклі важко напевно визначити, коли саме почалася друга фаза циклу. Найбільш інформативне визначення прогестерону через 7 днів після овуляції (за 7-9 днів до менструації). Аналіз повинен проводитися натще до 12 години дня.
Крім того, залежно від наявності або відсутності овуляції змінюється рівень гормонів гіпофіза, що впливають на функцію яєчників - лютеонізірующего та фолікулостимулюючого гормонів (ЛГ і ФСГ). Підйом рівня ЛГ починається за 28-36 годин до овуляції - її найбільш надійна ознака. Після овуляції рівень ЛГ знижується до колишнього рівня.
Підвищення рівня чоловічих статевих гормонів (тестостерон, ДГЕАС) може бути причиною порушення циклу і ановуляції. Вони можуть підвищуватися при полікістозі яєчників, при адреногенітальному синдромі, при порушенні функції надниркових залоз або гіпофіза. Також причиною ановуляції може бути зміна рівня гормонів щитовидної залози (тироксин, трийодтиронін) або гормону гіпофіза пролактину (саме цим, до речі, пояснюється відсутність овуляції в період лактації). При низькому рівні естрогенів (наприклад, при інфантилізмі) цикл часто теж ановуляторний.


УЗД

УЗД-моніторинг - це найбільш надійний метод визначення овуляції.
При УЗД спостерігають за динамікою зміни фолікулів - бульбашок в яєчниках, з одного з яких і виходить яйцеклітина. Ознакою овуляції є наявність домінантного фолікула (більшого за розмірами, ніж інші) і його зникнення після овуляції. Овуляція відбувається після того, як домінантний фолікул досягне в розмірах не менше 18-20 мм. Після овуляції на місці фолікула, що розірвався на УЗД можна побачити щілину, потім на цьому місці утворюється жовте тіло. При цьому в просторі позаду матки з'являється рідина.
При регулярному циклі УЗД проводять за 2-3 дні до передбачуваної овуляції, а потім через день після неї. При нерегулярному циклі УЗД проводиться кожні 2-3 дні, починаючи з 10-го дня циклу (можна проводити УЗД рідше, розрахувавши передбачувану дату овуляції за розміром фолікула - домінантний фолікул збільшується зі швидкістю 2 мм на добу).
Крім того, за УЗД можна оцінити стан ендометрія (слизової оболонки матки), його циклічні зміни і можливість імплантації (прикріплення) плодового яйця.
За УЗД не можна оцінити прохідність маткових труб. За УЗД можна точно визначити наявність запального процесу або спайок, є тільки їх непрямі ознаки.


«Піймати» овуляцію на дому

Для того щоб в домашніх умовах визначати овуляцію існують тест-смужки, мікроскопи. «Домашні» методи бажано використовувати після того, як ви переконаєтеся в наявності у вас овуляції за допомогою інших методів, тому що вони можуть давати хибнопозитивні результати.
Тест-смужки для визначення овуляції виглядають як тести на вагітність. Користуватися ними потрібно також: опустити тест в ємність з сечею і почекати кілька хвилин. Якщо на тесті одна смужка - результат негативний, якщо дві - позитивний (овуляція очікується через 1-2 дні). Результат вважається позитивним, навіть якщо друга смужка бліда. Метод заснований на визначенні рівня ЛГ в сечі (за 1-2 дні до овуляції його рівень різко підскакує, після овуляції повертається на колишній рівень).
Крім того, існують спеціальні прилади, які оцінюють рівень ЛГ і естрогенів у сечі. Вартість такого приладу разом з набором для зразків сечі близько 200-250 доларів, при цьому його інформативність ненабагато вище звичайних тест-смужок.
Наступний метод заснований на тому, що стан вагінального слизу і слини змінюється при підвищенні рівня естрогенів, яке передує овуляції. При цьому біологічні рідини стають більш в'язкими, і при їх висиханні утворюється специфічний малюнок. На скельце наноситься крапелька слини (робиться це з ранку, до прийому їжі і чищення зубів). Після цього на це скельце дивляться через мікроскоп (звичайний або спеціальний міні-мікроскоп, куплений в аптеці). Якщо на скельці немає чіткого малюнка, тільки безладні точки , значить овуляції немає. При наближається овуляції утворюється фрагменти малюнка «папороті». Максимально чітким він стає за день до овуляції. Після овуляції малюнок знову розмивається.
 

 
Якщо ви купуєте спеціальний мікроскоп, то до нього зазвичай додаються схематичні малюнки, відповідні дню циклу. Цей мікроскоп дуже компактний, легко поміщається в дамській сумочці (за розмірами приблизно відповідає тюбику помади).
Достовірність цього методу досить висока (близько 95%). До спотворення результату можуть призвести запальні процеси в порожнині рота, куріння, прийом алкоголю напередодні.


На закінчення хочеться ще раз підкреслити:
- По-перше, що відсутність овуляції в одному циклі не говорить про її відсутність взагалі,
- По-друге, що найбільш достовірні результати можна отримати при комплексному обстеженні,
- А в третіх проводити всі перераховані вище дослідження слід тільки якщо у вас є проблеми з настанням вагітності, вони не є обов'язковими на етапі планування.

 

 • Літак і вагітність
 • Дослідження при вагітності
 • Вагітність і анемія
 • Народити вертикально
 • Полівітаміни для вагітних і годуючих жінок
 • Генетичні дослідження у вагітних
 • Гіпертонус матки
 • Йога для вагітних
 • Календар вагітності
 • Кесарів розтин: до, під час і після
 • Нездужання в першому триместрі вагітності
 • Визначення овуляції. Ознаки
 • Визначення статі дитини до народження
 • Перший день після пологів
 • Затримка пологів. Коли малюк не поспішає
 • Харчування під час вагітності
 • Піздня вагітність
 • Коли пора в пологовий будинок
 • Розрахунок передбачуваної дати пологів
 • Придане малюкові: найнеобхідніші покупки
 • Прикмети для вагітних
 • Резус-конфліктна вагітність
 • Секс під час вагітності
 • Тести на вагітність
 • Забобони і вагітність
 • Як викликати пологи
 • Ранній токсикоз
 • Фолієва кислота при вагітності
 • Розріз промежини: як, навищо і що потім?
 •