Кесарів розтин: до, під час і після

 

Кесарів розтин - це хірургічна операція, при якій плід і послід витягають через розріз черевної стінки і матки. Показань до кесаревого розтину досить багато. Вони можуть бути пов'язані з вихідним здоров'ям матері, із проблемами під час вагітності та пологів, зі станом плоду. У різних пологових будинках частота кесарева розтину коливається від 12 до 27% від усіх пологів.
Кесарів розтин може бути плановим і екстреним. Плановим кесарів розтин вважається, коли показання до нього встановлені під час вагітності


Хто вирішує, чи може жінка народжувати сама або їй необхідно провести кесарів розтин?

Попередньо це питання вирішується в жіночій консультації або медичному центрі, де проводиться спостереження за перебігом вагітності та станом пацієнтки. Обстеження проводить не тільки лікар акушер-гінеколог, а й лікарі інших спеціальностей: терапевт, окуліст, ендокринолог, при необхідності хірург, невропатолог, ортопед. За наявності яких-небудь захворювань ці фахівці дають свої рекомендації щодо ведення вагітності та висновок про метод розродження. Остаточне рішення про необхідність кесарева перетину і терміни його виконання приймають лікарі в пологовому будинку. У кожному пологовому будинку є свої особливості проведення самої операції, знеболювання, ведення післяопераційного періоду. Тому пологовий будинок краще вибрати заздалегідь і поставити лікарю всі хвилюючі вас питання.


Дуже часто задається питання: чи можна зробити кесарів розтин за бажанням, без медичних показань? Ми вважаємо, що кесарів розтин можна виконувати лише в тих випадках, коли розродження через природні родові шляхи неможливо або небезпечно для життя матері або плоду. Пацієнтка, не володіючи професійними знаннями про небезпеку хірургічного втручання, не може приймати подібних рішень.


Коли лягати в пологовий будинок? Найчастіше лікарі з жіночої консультації направляють в пологовий будинок за 1-2 тижні до передбачуваної операції. У стаціонарі проводиться додаткове обстеження пацієнтки. При необхідності - медикаментозна корекція виявлених відхилень у стані здоров'я. Також оцінюється стан плода: проводиться кардіотокографія, ультразвукове дослідження, допплерометрия в судинах системи "мати-плацента-плід». Якщо пологовий будинок вибраний заздалегідь і прийнято рішення про необхідність кесаревого розтину, то всі консультації та обстеження можна пройти до госпіталізації в стаціонар. А для проведення кесаревого розтину прийти прямо в день операції, провівши необхідну підготовку будинку. Однак це можливо лише за відсутності важких ускладнень вагітності і нормальному стані плода.


Говорячи про підготовку до планового кесаревого розтину, не можна не згадати про можливість, і навіть необхідності, проведення так званого аутологичного плазмадонорства. Пацієнтка після 20 тижнів вагітності може здати 300 мл власної плазми (рідка частина крові), яка буде зберігатися в спеціальному морозильнику протягом тривалого часу. І якщо під час операції буде потрібно переливання препаратів крові, то буде перелита НЕ чужа (хай і обстежена), а своя власна плазма. Це виключає можливість зараження різними інфекціями, у тому числі ВІЛ, гепатитом В і С. Аутоплазмадонорство проводиться в пологових будинках, які мають власне відділення переливання крові. Процедура не робить негативного впливу ні на стан матері, ні на стан плода, а втрачена плазма відновлюється в організмі протягом 2-3 днів.
Як визначається дата операції? Оцінюється стан пацієнтки і плода, уточнюється термін пологів за датою останньої менструації, по передбачуваному дня зачаття, по першому ультразвуковому дослідженню і, по можливості, вибирається день, максимально наближений до терміну пологів. При цьому обов'язково враховуються побажання самої пацієнтки. Свою згоду на проведення операції і знеболення пацієнтка викладає в письмовому вигляді.
Тепер поговоримо безпосередньо про передопераційної підготовки при плановому кесаревому розтині. Напередодні необхідно прийняти гігієнічний душ. Важливо добре виспатися, тому, щоб впоратися з цілком з'ясованими хвилюванням, краще прийняти на ніч небудь заспокійливу (за рекомендацією лікаря). Вечеря напередодні повинен бути легким. А в день операції з ранку не можна ні пити, ні приймати їжу. За 2 години до операції проводиться очисна клізма. Безпосередньо перед початком операції в сечовий міхур вводиться катетер, який видаляють тільки через кілька годин після операції. Ці заходи дозволять запобігти серйозні ускладнення з боку нирок.


Які методи знеболювання при кесаревому розтині? Найбільш сучасним і безпечним методом знеболювання як для матері, так і для плоду є регіональна (епідуральна) анестезія. При цьому знеболюється тільки місце операції і нижня частина тулуба. Пацієнтка перебуває у свідомості і може чути і бачити свою дитину відразу після народження, прикласти його до грудей. У сучасних клініках більше 95% операцією проводиться саме з таким знеболенням. Набагато рідше використовується загальна анестезія.


Як виконують кесарів розтин?

Після знеболювання жінці миють живіт спеціальним антисептиком і накривають стерильними простирадлами. На рівні грудей встановлюється перешкода, щоб пацієнтка не могла бачити місце операції. Робиться розріз черевної стінки. У переважній більшості випадків це поперечний розріз над лоном, украй рідко - поздовжній розріз від лона до пупка. Потім розсуваються м'язи, робиться розріз на матці (частіше - поперечний, рідше - подовжній), розкривається плодовий міхур. Лікар вводить руку в порожнину матки і витягує дитину. Перетинається пуповина, дитину передають акушерці. Потім рукою видаляють послід, а розріз на матці зашивають спеціальною ниткою, яка розсмоктується через 3-4 місяці. Також відновлюється і черевна стінка. На шкіру накладають дужки або шви, а поверх - стерильну пов'язку. Залежно від методики і складності операції тривалість її складає в середньому 20-40 хвилин.


Першу добу після кесаревого розтину пацієнтка зазвичай знаходиться в післяопераційній палаті або палаті інтенсивної терапії, де проводиться цілодобове спостереження за її станом: загальним самопочуттям, артеріальним тиском, пульсом, частотою дихання, величиною і тонусом матки, кількістю виділень, функцією сечового міхура. Після закінчення операції на нижній відділ живота кладеться міхур з льодом на 1,5-2 години, що сприяє скороченню матки і зменшенню крововтрати.


Які препарати зазвичай вводять в післяопераційному періоді?

В обов'язковому порядку призначається знеболювання, частота введення цих препаратів залежить від інтенсивності больових відчуттів. Зазвичай знеболювання потрібно в перші 2-3 діб, надалі від нього поступово відмовляються. Крім того, призначаються препарати, що сприяють скороченню матки, і препарати, що нормалізують функцію шлунково-кишкового тракту. Також внутрішньовенно вводиться фізіологічний розчин для заповнення втрати рідини. Питання про призначення антибіотиків вирішується оперує лікарем щодо кожної пацієнтки індивідуально. Більшість планових кесаревих розтинів не вимагають проведення антибіотикотерапії.


Коли можна вставати?

Перший раз ми допомагаємо пацієнтці піднятися через 6 годин після операції. Спершу потрібно посидіти, а потім трохи постояти. Для початку цього достатньо. Більш активний руховий режим починається після перекладу з палати інтенсивної терапії. Краще заздалегідь подбати про придбання спеціального післяопераційного бандажа, який значно полегшить пересування в перші кілька днів після кесаревого розтину. Вже з першого дня можна починати виконувати мінімальні фізичні вправи, які сприяють більш сприятливому перебігу післяопераційного періоду. Переклад в післяпологове відділення можливий через 12-24 години після операції. Дитина в цей час знаходиться в дитячому відділенні. У післяпологовому відділенні жінка сама зможе почати доглядати за дитиною, годувати його грудьми і сповивати. Але в перші кілька днів буде потрібна допомога з боку медиків та родичів (якщо в пологовому будинку дозволені відвідування).


Дієта.

У першу добу після операції дозволяється пити мінеральну воду без газу. Можна додати в неї сік лимона. На другу добу дієта розширюється - можна їсти каші, нежирний бульйон, відварне м'ясо, солодкий чай. З третьої доби можливо повноцінне харчування - з раціону виключаються тільки продукти, що не рекомендуються при годівлі грудьми. Зазвичай для нормалізації функції кишечника приблизно через добу після операції призначається очисна клізма.
Коли можна виписуватися додому, вирішує лікуючий лікар. Зазвичай на 5 день після операції виробляється ультразвукове дослідження матки, а на 6 день знімаються дужки або шви. При благополучному перебігу післяопераційного періоду виписка можлива на 6-7 добу після кесаревого розтину.
Виписавшись додому, постарайтеся якомога більше відпочивати. Буде потрібно особливу увагу і допомогу з боку членів сім'ї, які можуть взяти на себе частину домашніх справ. Адже деякий час після операції буде зберігатися слабкість, підвищена стомлюваність, больові відчуття в області шва. Який режим потрібно дотримуватися вдома? Харчування звичайне - з урахуванням годівлі грудьми. При «водних процедурах» доведеться обмежитися душем. Приймати ванни, плавати можна лише через 1,5 місяці після операції. Повноцінні фізичні навантаження - через два місяці після кесаревого розтину. Відновити статеві контакти можна через 6 тижнів після операції. Попередньо відвідайте лікаря, він зможе оцінити, наскільки благополучно протікає післяопераційний період. Обов'язково подумайте про контрацепцію. Підібрати найбільш відповідний для вас спосіб можна, порадившись з лікарем.
Наступну вагітність після кесаревого розтину краще планувати через 2 роки. За цей час ваш організм встигне повністю відновитися після попередньої вагітності і перенесеної операції. Ви повинні знати, що якщо під час наступної вагітності у вас не буде показань до кесаревого розтину, то ви маєте всі шанси народити самостійно, не вдаючись до хірургічного втручання.

 

 • Літак і вагітність
 • Дослідження при вагітності
 • Вагітність і анемія
 • Народити вертикально
 • Полівітаміни для вагітних і годуючих жінок
 • Генетичні дослідження у вагітних
 • Гіпертонус матки
 • Йога для вагітних
 • Календар вагітності
 • Кесарів розтин: до, під час і після
 • Нездужання в першому триместрі вагітності
 • Визначення овуляції. Ознаки
 • Визначення статі дитини до народження
 • Перший день після пологів
 • Затримка пологів. Коли малюк не поспішає
 • Харчування під час вагітності
 • Піздня вагітність
 • Коли пора в пологовий будинок
 • Розрахунок передбачуваної дати пологів
 • Придане малюкові: найнеобхідніші покупки
 • Прикмети для вагітних
 • Резус-конфліктна вагітність
 • Секс під час вагітності
 • Тести на вагітність
 • Забобони і вагітність
 • Як викликати пологи
 • Ранній токсикоз
 • Фолієва кислота при вагітності
 • Розріз промежини: як, навищо і що потім?
 •