Гіпертонус матки

 

Гіпертонусом матки в медицині називають скорочення цього органу, з'являються до передбачуваного терміну початку пологів (нерідко - на ранніх термінах вагітності). Гіпертонус матки - не самостійне захворювання, це лише ознака неблагополуччя в організмі жінки, який не можна ігнорувати, оскільки він свідчить про реальну загрозу мимовільного переривання вагітності.


ПРИЧИНИ І НАСЛІДКИ підвищення тонусу матки

Гіпертонус матки може бути викликаний гормональними розладами, найчастіше - зниженням функції яєчників (зменшується вироблення естрогену і / або прогестерону), а також посиленням секреції чоловічих статевих гормонів у надниркових і / або яєчниках (гиперандрогенией). Нерідко подібні гормональні порушення зараховують до стертим формам ендокринних захворювань, що протікають безсимптомно (тобто ніяк себе не проявляють). Поза вагітністю такі стани не вважаються небезпечними, проте вагітність, обумовлює підвищене навантаження на всі органи і системи, у тому числі й ендокринну, іноді провокує порушення оптимального співвідношення чоловічих і жіночих статевих гормонів. Гіпертонус матки може розвиватися на тлі запальних захворювань органів малого тазу або бути наслідком раніше вироблених штучних переривань вагітності, аномалій і вад розвитку матки, пухлинних процесів (міом).
Крім того, встановлено, що тривожний і депресивний стан жінки під час і навіть до вагітності, внутрішня напруженість, невпевненість у собі - все це також збільшує вірогідність підвищення тонусу матки.
Підвищений тонус матки в I триместрі вагітності деколи приводить до загибелі плодового яйця, вагітності, що, до мимовільного переривання вагітності. У II і III триместрах гіпертонус матки приводить до пізнього мимовільного аборту і передчасних пологів, сприяючи розвитку істміко-цервікальної недостатності.
Для плоду гіпертонус небезпечний порушенням кровопостачання плаценти і, отже, внутрішньоутробною гіпоксією (кисневим голодуванням) і затримкою росту і розвитку. Крім того, плацента не скорочується при скороченні матки, що призводить до її відшарування і навіть мимовільного переривання вагітності на будь-якому терміні, народженню недоношеної дитини.


ПРОЯВИ гіпертонусу матки І МЕТОДИ ЙОГО ПОДОЛАННЯ

ЧОМУ ВИНИКАЄ загроза невиношування вагітності?


* Безпосередньою, так би мовити механічної, причиною мимовільного переривання вагітності досить часто бувають передчасно почалися скорочення матки, тобто гіпертонус матки. Однак причин, що викликають ці скорочення, і інших факторів, що обумовлюють загрозу невиношування вагітності, на жаль, дуже багато. Зупинимося коротенько на найбільш вивчених з них.
* Гормональні порушення - недостатня функція яєчників, плаценти, порушення функції надниркових, що приводять до надлишку чоловічих статевих гормонів.
* Недорозвинення жіночих статевих органів (генітальний інфантилізм), вади розвитку матки (наприклад, дворога матка і ін), пухлинні утворення в матці (міоми).
* Інфекційні захворювання та запальні процеси в органах малого тазу жінки і плодовому яйці.
Істміко-цервікальна недостатність (тобто шийка матки не витримує навантаження, що збільшується і починає розкриватися задовго до початку пологів, в «недозволений» час).
Збій у роботі імунної системи під час вагітності.
* Соматичні захворювання жінки (тобто захворювання, не пов'язані безпосередньо з статевою системою): хвороби серця, нирок і т.д.
* При підвищенні тонусу матки з'являється відчуття тяжкості і напруги в нижній частині живота. Виникають болі в області лобка, що тягнуть болі в попереку, відчуття розпирання в нижній частині живота, болі, схожі на менструальні.


У цій ситуації рекомендується прийняти седативні (заспокійливі) і спазмолітичні засоби (настойку брому, валеріану, но-шпу, свічу з папаверином, можна вітаміни Е і С). Дозування, звичайно, визначає лікар. Краще проконсультуватися з ним заздалегідь, «поки грім не грянув» (а но-шпу вагітній жінці непогано завжди носити з собою). Зазвичай цих простих заходів достатньо, щоб тонус матки знизився. Фізичні навантаження при цьому протипоказані - бажано прилягти і розслабитися. Секс також небажаний, оскільки при оргазмі відбувається скорочення матки, що (при підвищеному тонусі) може спровокувати викидень.


Крім перерахованих препаратів, в якості засобу для зниження тонусу матки (і одночасно - седативного) застосовують комбінований препарат магнію і вітаміну В6 - Магне-В6. Справа в тому, що магній і кальцій в організмі взаємозамінні (так звані функціональні антагоністи), тому з'єднання магнію перешкоджають проникненню в клітини кальцію і таким чином знімають м'язовий спазм, запобігаючи утворенню тромбів, а вітамін В6 має антистресову дію. Магне-В6 можна приймати з 5-6 тижня протягом всієї вагітності. Якщо жінка вже приймає той чи інший вітамінний комплекс, необхідно обов'язково проконсультуватися з лікарем щодо доцільності застосування препарату.


Існує особлива група фізіологічно активних речовин, вироблюваних різними тканинами в мізерно малих кількостях, вплив яких на людський організм, проте, мізерно малим назвати ніяк не можна. Мова йде про так званих простагландинами. Крім іншого, простагландини викликають скорочення гладкої мускулатури, зокрема - підвищення тонусу матки. Тому при гіпертонусі матки доцільне призначення препаратів, що пригнічують утворення простагландинів (зокрема, індометацину, який призначається з 18-20 тижня вагітності і до 30-32 тижня). Іноді вдаються до допомоги препаратів, що перешкоджають проникненню кальцію в клітину (див. вище) - блокаторам кальцієвих каналів (наприклад, ніфедипіну, коринфар), які приймають як препарат «швидкої допомоги» при появах ознак, характерних для підвищення тонусу матки. І Магне-В6, та індометацин, і блокатори кальцієвих каналів слід застосовувати за призначенням і під наглядом лікаря.


При відсутності ефекту від проведеної терапії і появі регулярних переймоподібних болю, особливо якщо вони супроводжуються кров'яними виділеннями із статевих шляхів, слід негайно звернутися до лікаря і вирішити питання про госпіталізацію, оскільки в цьому випадку є загроза переривання вагітності. Пам'ятайте, що в даній ситуації показаний постільний режим, тому краще викликати «швидку допомогу».


У стаціонарі проводять вагінальне дослідження, використовують додаткові методи, найважливішим з яких є УЗД. За допомогою цього дослідження вдається діагностувати загрозу переривання вагітності на ранніх стадіях і вчасно прийняти заходи по її збереженню. На екрані апарату можна побачити потовщення м'язового шару матки на обмеженій ділянці (підвищення тонусу м'язів матки), а також оцінити стан плоду і плодових оболонок. При необхідності визначають рівень гормонів в крові і в сечі для виявлення гіперандрогенії, проводять обстеження на генітальні інфекції.


У лікарні намагаються забезпечити жінці повний спокій, призначають заспокійливі (пустирник, валеріану) і спазмолітичні засоби (но-шпу, папаверин), полівітаміни, препарати прогестерону (прийом цих препаратів продовжують до 16-18 тижня вагітності, поки не закінчиться формування плаценти, яка починає сама в «повну силу» продукувати прогестерон). При гіперандрогенії застосовують препарати, що відновлюють порушений баланс гормонів, - метипред, дексаметазон. Критерієм правильності підібраної дози є нормалізація показників рівня гормонів.


Якщо гіпертонус матки призвів до початку пологової діяльності до 34 тижня, то за відсутності страждання плода родову діяльність намагаються придушити в першу чергу токолітичної (розслаблюючими мускулатуру матки) препаратами (сульфат магнію, антагоністи кальцію, деякі протизапальні препарати). Схему лікування, дози ліків і тривалість терапії визначає лікар. Самим критичним для недоношеної дитини вважається термін 25-28 тижнів (раніше його шанси вижити, на жаль, мізерно малі, після 28 тижнів вони різко підвищуються). У разі загрози передчасного початку пологів головне завдання на цьому терміні - прискорити дозрівання легенів плоду (для цього призначають той же дексаметазон). Продовження вагітності хоча б на дві доби в більшості випадків дає таку можливість.


ПРОФІЛАКТИКА гіпертонуса матки

Безсумнівно, найкраще зайнятися профілактикою ще до планованої вагітності: пройти обстеження на наявність інфекційних захворювань органів малого тазу, проконсультуватися з гінекологом-ендокринологом, а при необхідності - і психотерапевтом. Якщо вагітності наступила, слід забезпечити собі (і малюкові) щадний режим, понизити фізичні і психічні навантаження, освоїти прийоми розслаблення, життєво необхідні вагітній жінці, а при щонайменших ознаках підвищення тонусу матки - проконсультуватися з лікарем.

 

 • Літак і вагітність
 • Дослідження при вагітності
 • Вагітність і анемія
 • Народити вертикально
 • Полівітаміни для вагітних і годуючих жінок
 • Генетичні дослідження у вагітних
 • Гіпертонус матки
 • Йога для вагітних
 • Календар вагітності
 • Кесарів розтин: до, під час і після
 • Нездужання в першому триместрі вагітності
 • Визначення овуляції. Ознаки
 • Визначення статі дитини до народження
 • Перший день після пологів
 • Затримка пологів. Коли малюк не поспішає
 • Харчування під час вагітності
 • Піздня вагітність
 • Коли пора в пологовий будинок
 • Розрахунок передбачуваної дати пологів
 • Придане малюкові: найнеобхідніші покупки
 • Прикмети для вагітних
 • Резус-конфліктна вагітність
 • Секс під час вагітності
 • Тести на вагітність
 • Забобони і вагітність
 • Як викликати пологи
 • Ранній токсикоз
 • Фолієва кислота при вагітності
 • Розріз промежини: як, навищо і що потім?
 •