Полівітаміни для вагітних і годуючих жінок

 

Всі ми чули про те, що вагітній жінці необхідно приймати вітаміни. Проте останнім часом з'являється все більше повідомлень про те, що користь вітамінно-мінеральних комплексів сильно перебільшена, а надлишкове споживання вітамінів принесе більше шкоди.
І та, й інша точка зору мають право на існування - вітаміни вагітній жінці потрібні, але все має бути в міру.


Перевагою полівітамінних комплексів є те, що вони містять всі необхідні вітаміни і мікроелементи в достатній кількості. Недоліком - те, що організм часом не в змозі засвоїти великі дози синтетичних вітамінів, тому підвищується навантаження на печінку, яка ці вітаміни переробляє, і нирки, які виводять надлишок. Крім того, не у всіх вітамінних комплексах враховано можливу взаємодію та протидія різних вітамінів. Також полівітамінні комплекси досить часто є причиною алергічних реакцій.


Хоча тільки за допомогою харчування важко отримати такі великі дози вітамінів, як в лікарських комплексах, проте при правильному харчуванні ми отримуємо натуральні вітаміни, які краще засвоюються, тому таких великих кількостей і не потрібно. Тому потреба в більшості вітамінів можна задовольнити за допомогою харчування, особливо в літній сезон, коли багато сонечка і свіжих овочів і фруктів.


Не варто приймати полівітамінні комплекси, якщо у вас є хронічні захворювання печінки і схильність до алергічних реакцій.
Вітаміни краще засвоюються вдень і ввечері. Таблетки не можна розжовувати або розламувати, тому що вони зроблені за спеціальною технологією, що протидіють вітаміни в таблетці повинні бути "ізольовані" один від одного. Крім того, оболонка захищає вітаміни від передчасного руйнування.


Коли починати приймати полівітамінні комплекси

Деякі лікарі призначають полівітаміни для вагітних вже на етапі планування. Однак, навряд чи це вірно, так як потреби організму у вітамінах ще не виросли, і йому не потрібні такі великі дозування. У цей період досить приймати препарати фолієвої кислоти і йоду, тому що дефіцит цих речовин зустрічається найбільш часто, і його необхідно скоригувати до настання вагітності. Крім того, для профілактики і лікування авітамінозу на етапі планування вагітності достатньо звичайних полівітамінних комплексів, а вітаміни для вагітних приймати ще рано.


До 12 тижнів вагітності часто призначаються полівітаміни спільно з фолієвою кислотою, вітаміном Е і препаратами йоду. При цьому необхідно обов'язково враховувати зміст вищевказаних вітамінів в полівітамінних комплексах, що робиться далеко не завжди. Насправді в більшості випадків для мами і малюка в цей період потрібно тільки додатковий прийом фолієвої кислоти і йоду, а з полівітамінами можна ще трохи почекати. Крім того, в цей період часто спостерігається такий симптом як нудота у майбутньої мами (ранній токсикоз). Деяким жінкам полівітаміни допомагають впоратися з токсикозом, тоді їх прийом доцільний. Але якщо вітаміни тільки підсилюють нудоту або навіть викликають блювоту, їх слід скасувати - завжди слід прислухатися до свого організму. Він знає, що йому потрібно.


І вже після 12 тижнів потреби організму жінки в поживних речовинах і вітамінах дійсно збільшуються, і якщо не виходить повноцінно і правильно харчуватися, потрібно почати прийом полівітамінів (при цьому додатковий прийом фолієвої кислоти вже не потрібно, додатковий прийом йоду потрібно, якщо він не міститься в полівітамінному комплексі). Час від часу слід давати відпочинок своєму організму (місяць приймати вітаміни - потім 1-2 тижні перерва).


У період лактації потреба жінки у вітамінах також підвищена, тому можна продовжувати приймати полівітаміни для вагітних. Також молодій мамі можна додатково приймати препарати кальцію, так як дуже багато кальцію втрачається з молоком (при вагітності препарати кальцію приймати не рекомендується, так як він може відкладатися в плаценті і порушувати її функцію). Однак при цьому потрібно простежити, чи не викликають вітаміни алергії у малюка або якісь порушень з боку травного тракту. При появі алергічних реакцій або порушенні стільця у дитини прийом полівітамінів слід припинити.


Часто виникає питання, чи потрібно змінювати полівітамінні комплекси, або приймати одні й ті ж вітаміни протягом всієї вагітності і лактації. Якщо полівітаміни вам підійшли, не викликають порушення роботи травної системи та алергічних реакцій, то можна залишатися вірною своєму полівітамінні комплекси.


Останнім часом з'являються дані про те, що вітаміни можуть заподіяти шкоду майбутній дитині і навіть викликати вади його розвитку. Однак таке можливо тільки якщо доза вітамінів у багато разів перевищує потребу організму.

Який же комплекс вітамінів таки найкращий?

Спробуємо оцінити особливості кожного комплексу.


Ельовіт
Ельовіт містить найбільшу кількість магнію. Магній надає позитивну дію при загрозі переривання вагітності, при фетоплацентарної недостатності, покращує роботу серцево-судинної системи. Містить достатню кількість фолієвої кислоти. Не містить йод, тому спільно з вітамінами «Елевен» призначаються додатково препарати йоду.


Матерна

Містить найбільшу дозу вітаміну А і вітамінів групи В, через що часто виникають алергічні реакції і спостерігається підвищення ферментів печінки в біохімічному аналізі крові. Не вимагає додаткового прийому йоду і фолієвої кислоти.


Вітрум пренаталь і Вітрум пренаталь форте

Склад цих комплексів приблизно однаковий, головна відмінність - вміст йоду (150 мкг) у Вітрум пренаталь Форте і відсутність його в Вітрум пренаталь. Обидва комплекси містять достатню кількість фолієвої кислоти.
Всі чотири перерахованих вище комплексу містять велику кількість заліза, достатнього не тільки для профілактики, але і для лікування початкових форм анемії (коли ще не спостерігається зниження гемоглобіну, але зменшується кількість заліза в «депо» організму).


Компливит мама

Доза вітамінів А і D нижче, ніж в інших комплексах. Завдяки цьому рідше виникають алергічні реакції. У літній час такої дози вітаміну D цілком достатньо, в зимовий - обмаль. Доза фолієвої кислоти достатня за умови відсутності дефіциту її в організмі (якщо ви регулярно приймаєте достатню кількість рослинної їжі). Вимагає додаткового прийому препаратів йоду.


Алфавіт мамине здоров'я

Перевагою препарату Алфавіт Мамине здоров'я є те, що в ньому враховані взаємодії різних вітамінів. Комплекс містить 3 види таблеток (білий, синій, червоний), в кожній з яких зібрані вітаміни, які не конкурують між собою, а сприяють кращому засвоєнню один одного. Через це, на відміну від інших комплексів, потрібно приймати не одну, а три таблетки на добу (по одній таблетці кожного виду). Зате вони менше за розмірами і ковтати їх легше. Містить найвищу дозу йоду (150 мкг), повністю покриває потребу в ньому. Цей комплекс зручний, якщо ви знаєте, що у вас є алергія на якісь конкретні вітаміни. Тоді можна просто відмовитися від таблетки, що містить «алергени», але при цьому брати всі інші вітаміни. Доза фолієвої кислоти досить низька, до12 тижнів потрібен додатковий прийом у вигляді таблеток фолієвої кислоти.


Мультитабс перінатал
Доза вітаміну А перевищена менше, ніж у багатьох інших комплексах. Містить йод. Доза фолієвої кислоти достатня при відсутності її дефіциту. Досить високий вміст магнію.


Супрадин
Зручна лікарська форма - шипучі таблетки. Підходить тим, у кого виникають труднощі з ковтанням великих таблеток полівітамінів. Містить найвищу дозу фолієвої кислоти, але найменшу дозу кальцію. Не містить йоду. Недоліком шипучою форми є те, що, розчиняючись в одній склянці, вітаміни можуть викликати часткове зниження активності і руйнування один одного.


Прегнавит
Містить всі необхідні вітаміни в достатній кількості, але не містить мікроелементів (крім заліза). Також не містить йод. Є також шипучі таблетки Прегнавит Ф (недоліки такі ж, як у Супрадин).

 

 • Літак і вагітність
 • Дослідження при вагітності
 • Вагітність і анемія
 • Народити вертикально
 • Полівітаміни для вагітних і годуючих жінок
 • Генетичні дослідження у вагітних
 • Гіпертонус матки
 • Йога для вагітних
 • Календар вагітності
 • Кесарів розтин: до, під час і після
 • Нездужання в першому триместрі вагітності
 • Визначення овуляції. Ознаки
 • Визначення статі дитини до народження
 • Перший день після пологів
 • Затримка пологів. Коли малюк не поспішає
 • Харчування під час вагітності
 • Піздня вагітність
 • Коли пора в пологовий будинок
 • Розрахунок передбачуваної дати пологів
 • Придане малюкові: найнеобхідніші покупки
 • Прикмети для вагітних
 • Резус-конфліктна вагітність
 • Секс під час вагітності
 • Тести на вагітність
 • Забобони і вагітність
 • Як викликати пологи
 • Ранній токсикоз
 • Фолієва кислота при вагітності
 • Розріз промежини: як, навищо і що потім?
 •