Вагітність і анемія

 

Що таке анемія?

У народі анемію називають недокрів'ям. З цього, звичайно ж, не слід, що у хворого анемією дійсно крові менше, ніж у здорової людини. Анемія - це зменшення в крові кількості гемоглобіну. Звичайно, бувають ситуації, коли вміст гемоглобіну падає в результаті гострої крововтрати, але в більшості випадків мова йде про зниження рівня гемоглобіну в одиниці об'єму крові (тобто загальний обсяг крові нормальний, а вміст гемоглобіну - нижче норми). Разом з гемоглобіном при анемії зменшується зазвичай і кількість червоних кров'яних тілець - еритроцитів. Нормальним вмістом гемоглобіну у жінок вважається 120-160 г / л, еритроцитів - 3,4-5,0 млн. / Мкл.
Найчастіше (у 90% випадків) діагностується залізодефіцитна анемія - стан, при якому в організмі не вистачає одного з основних компонентів гемоглобіну - заліза. У багатьох і поза вагітності існує його прихований дефіцит.


Виникнення анемії пов'язано з рядом причин. Одна з них полягає в тому, що органи травлення не можуть, скільки б залізовмісних продуктів людина ні з'їв, всмоктати більше 2 мг заліза на добу. З потім, сечею, яке випадає, отшелушивающимся епітелієм шкіри виводиться з організму в добу 1 мг заліза. Жінки в дітородному віці за дні менструацій втрачають 40-50 мг (деякі до 60 мг), а 20% жінок - більше 60 мг заліза. З їжею ж за ці дні надходить тільки 20 мг заліза.
Дефіцит у 30 мг відновлюється із запасів (депо) організму в середньому за місяць - у проміжок від одного менструального циклу до іншого. Загальна кількість заліза, яке повинне перебуває в депо, - 4 р. За час вагітності, пологів, грудного вигодовування витрачається 0,6-0,7 г заліза. Адже воно потрібно не тільки матері, але і дитячому організму.
 
Що таке анемія вагітних?

Так звані показники червоної крові - кількість гемоглобіну, еритроцитів, заліза - знижуються навіть у здорових вагітних жінок. Це закономірно і пов'язано з тим, що обсяг різних компонентів крові збільшується під час вагітності в різній мірі. Об'єм плазми (рідкої частини крові) зростає більше, ніж обсяг еритроцитів. Відбувається як би розведення еритроцитів (а саме з них в основному складається щільна частина крові) у великій кількості рідини. При цьому абсолютна кількість еритроцитів залишається нормальним, а питоме (в одиниці об'єму крові) - знижується. Такий стан називають гидремией. Гідремія і анемія (недокрів'я) - різні речі.
Однак часто у вагітних розвивається істинна анемія. У різних країнах частота виникнення захворювання серед вагітних жінок коливається від 21 до 80%.


До розвитку анемії у вагітних привертають різні фактори. Часто причини криються в порушенні всмоктування заліза в кишечнику, в кровотечах з шлунково-кишкового тракту (при геморої, наприклад), в передлежанні плаценти. Провокують недокрів'я блювота, викликана токсикозом, багатоплідність (двійня, трійня і т.д.), деякі хронічні захворювання (гепатит, пієлонефрит та інші). Анемія часто виявляється взимку і навесні, коли в їжі мало вітамінів.


На кровотворення великий вплив роблять статеві гормони. Чоловічі (андрогени) підсилюють всмоктування заліза, а жіночі (естрогени) злегка гальмують. Тому в підлітковому віці, в період становлення статевої функції, у дівчат нерідко з'являється анемія, яка в подальшому може трансформуватися в залізодефіцитну анемію вагітних. Найчастіше це захворювання, діагностується в ранні терміни вагітності, існувало ще до її виникнення. Анемія ж, пов'язана безпосередньо з вагітністю, розвивається, як правило, у другій її половині.


Майбутні матері, крім залізодефіцитної анемії, страждають часом і анемією іншої природи: мегалобластної (дефіцит вітаміну В12 або фолієвої кислоти), гипопластической (пригнічення кістковомозкового кровотворення), гемолітичної (вродженою чи набутою аутоімунної). Причини, клінічна картина хвороби, лікування, прогноз при них різні і індивідуальні. Страждаючі такими захворюваннями потребують спостереження гематолога з ранніх термінів вагітності, а якщо захворювання вперше проявилося під час вагітності, то при виявленні його перших симптомів.


Як проявляється і діагностується анемія?

Деякі її зовсім не відчувають, а тому можуть не пред'являти лікареві ніяких скарг. Інших турбують слабкість, задишка, запаморочення, непритомність. Нерідко з'являються й трофічні зміни, пов'язані з дефіцитом в організмі ферментів, що містять залізо. Тоді спостерігаються випадання волосся, ламкість нігтів, тріщини в кутах рота, жовтизна долонь і трикутника під носом, можливо мимовільне сечовипускання і випорожнення кишечника, екзотичні гастрономічні пристрасті - бажання є крейда, ластик, нюхати рідини з різкими запахами. При важкій анемії може розвинутися серцева недостатність з прискореним серцебиттям, набряками, зниженням артеріального тиску.


Аналізи крові при справжній анемії виявляють менше 110 г / л гемоглобіну, колірний показник менше 0,95, рівень заліза сироватки крові менше 10 ммоль / л.
Лікарі кажуть, що анемія протікає в легкій формі, при вмісті гемоглобіну 90-110 г / л; про середньої тяжкості анемії мова йде при рівні гемоглобіну 80-89 г / л, важкої анемія вважається, якщо кількість гемоглобіну менше 80 г / л.


Чим небезпечна анемія під час вагітності?

Для матері

Анемія сприяє розвитку різних ускладнень вагітності. Токсикози у вагітних, які страждають анемією, з'являються в 1,5 рази частіше, ніж у здорових жінок. Зокрема, гестоз, який супроводжується набряками, білком в сечі, підвищеним артеріальним тиском, діагностують приблизно у 40% вагітних жінок, хворих анемією, викидні, передчасні пологи - у 15-42%. Найчастіше розвиваються ускладнення в пологах.


Для дитини

У дітей, матері яких під час вагітності страждали анемією, до року життя теж нерідко виявляють дефіцит заліза. Діти першого року життя, які народилися у жінок з анемією вагітних, набагато частіше захворюють ГРВІ, у них значно вища ймовірність розвитку ентероколіту, пневмонії, різних форм алергії (у тому числі діатезу).


Як запобігти анемію вагітних?

У деяких жінок можна передбачати розвиток анемії під час вагітності: у тих, хто перш хворів нею, страждає хронічними захворюваннями внутрішніх органів, у багато разів народжували жінок, а також якщо на початку вагітності вміст гемоглобіну в крові не перевищувало 120 г / л. У всіх перерахованих випадках необхідно профілактичне лікування. Лікарі зазвичай призначають препарат заліза, який рекомендується приймати протягом 4-6 місяців починаючи з 15-го тижня вагітності.


Як НЕ потрібно лікувати анемію вагітних?

У лікуванні анемії у вагітних важливу роль відіграє дієта. Широко поширене помилкове уявлення про те, що треба їсти переважно овочі і фрукти, «що містять залізо» (яблука, особливо антонівські, гранати, морква). Насправді акцент повинен бути зроблений на м'ясопродуктах. Судіть самі: з м'яса всмоктується 6% заліза, а з рослинної їжі - тільки 0,2%.
Деякі вважають, що м'ясо, піддане обробці, втрачає частину своїх корисних властивостей, і вважають за краще є, наприклад, сиру печінку. Це не тільки не корисно, але й небезпечно. Сира печінка може бути джерелом сальмонельозу.
Крім того, необхідно мати на увазі (це для тих, хто побоюється приймати таблетки): дефіцит заліза не можна ліквідувати тільки продуктами харчування. З них всмоктується не більше 6% заліза, а з ліків - 30-40%. Звичайно, харчування хворим на анемію потрібно різноманітне, повноцінне (воно неодмінно має включати овочі і фрукти, багаті вітамінами), але відкидати як зайві прописані лікарем препарати заліза ні в якому разі не можна!
Безглуздо також намагатися ліквідувати дефіцит заліза, ігноруючи залізовмісні препарати, - такими засобами, як антианемін, полівітаміни, препарати міді.


Як лікувати анемію вагітних?

Існує безліч препаратів заліза, причому жоден з них не має шкідливого впливу на плід. А от з точки зору їх впливу на стан самої вагітної жінки далеко не всі з них можна назвати нешкідливими. Наявні в продажі засоби сильно різняться за процентним вмістом заліза, асортиментом та кількістю додаткових інгредієнтів, і не всі вагітні однаково добре реагують на всі препарати. Так, ферроцерон здатний викликати диспепсію, порушення сечовиділення. Тому якщо є можливість вибору, їм краще не користуватися. А феррокаль, як і ферроплекс, мають незначні побічні ефекти і, як правило, добре переносяться вагітними жінками. Обидва ці препарати рекомендується застосовувати в досить великих дозах: по 2 таблетки 3-4 рази на день. Конферон, що містить більше заліза (він, до речі, також може викликати диспепсію), потрібно приймати в менших дозах: 1 капсулу 3 рази на день. Тардіферон і гино-тардиферон (в останній додана корисна для плоду фолієва кислота) достатньо приймати по 1 таблетці на день з профілактичною і по 2 таблетки - з лікувальною метою.


Призначають препарати заліза найчастіше для прийому всередину - в таблетках або капсулах. Ін'єкції не мають переваг, зате чреваті ускладненнями. При внутрішньовенному введенні можливий розвиток шокового стану, порушень згортання крові, при внутрішньом'язовому - інфільтрати, абсцеси в місцях ін'єкцій. Лікарі призначають ін'єкції лише в окремих випадках, коли є порушення всмоктування заліза в шлунково-кишковому тракті, при захворюваннях органів травлення, непереносимості препаратів заліза (нудота, блювота), загостренні виразкової хвороби шлунка або дванадцятипалої кишки.


Лікування анемії зазвичай тривало. Рівень гемоглобіну підвищується, як правило, до кінця 3-го тижня прийому препаратів, нормалізується ж цей показник ще пізніше - через 9-10 тижнів. При цьому самопочуття хворого поліпшується швидко.


Дуже важливо в таких випадках не припиняти лікування. Вагітність з її підвищеними вимогами до організму жінки триває, мають бути пологи з неминучою крововтратою, тривалий період годування дитини грудьми - все це може викликати рецидив анемії. Тому рекомендується протягом 3 місяців підтримуюча терапія препаратами заліза: 1 таблетка 1-2 рази на день. Але і це не все. У післяпологовий період необхідно приймати таку ж дозу ще 6 місяців.
Якщо під час вагітності не вдалося домогтися лікування анемії, то після пологів необхідно щороку протягом місяця проводити повноцінний курс прийому медикаментів до нормалізації стану.
Залізодефіцитну анемію лікують переважно амбулаторно. Тільки у важких випадках потрібна госпіталізація. Ця форма анемії не є протипоказанням для вагітності.

 

 • Літак і вагітність
 • Дослідження при вагітності
 • Вагітність і анемія
 • Народити вертикально
 • Полівітаміни для вагітних і годуючих жінок
 • Генетичні дослідження у вагітних
 • Гіпертонус матки
 • Йога для вагітних
 • Календар вагітності
 • Кесарів розтин: до, під час і після
 • Нездужання в першому триместрі вагітності
 • Визначення овуляції. Ознаки
 • Визначення статі дитини до народження
 • Перший день після пологів
 • Затримка пологів. Коли малюк не поспішає
 • Харчування під час вагітності
 • Піздня вагітність
 • Коли пора в пологовий будинок
 • Розрахунок передбачуваної дати пологів
 • Придане малюкові: найнеобхідніші покупки
 • Прикмети для вагітних
 • Резус-конфліктна вагітність
 • Секс під час вагітності
 • Тести на вагітність
 • Забобони і вагітність
 • Як викликати пологи
 • Ранній токсикоз
 • Фолієва кислота при вагітності
 • Розріз промежини: як, навищо і що потім?
 •