Дослідження при вагітності

 

Якщо ви вирішили здавати аналізи платно, ваш «мінімум» може суттєво розширитися, тому що багато приватних клінік вважають за необхідне прогнати пацієнта через всі можливі дослідження. З одного боку це добре, тому що ви отримаєте більш докладні відомості про свій організм. З іншого боку, зайві дослідження здоровій жінці проводити не до чого, тому що якщо є якісь порушення в організмі, то вони так чи інакше проявлять себе в тих аналізах, які передбачені медико-економічними стандартами, або клінічно. Якщо вас направляють на якісь додаткові аналізи, запитаєте, для чого потрібні ці результати, чому саме у вашому випадку вони потрібні, чи дійсно це необхідно.


Якщо всі прості дослідження говорять про те, що у вас з малюком все добре, а лікар пояснює, що здавати щось ще потрібно просто «про всяк випадок, як би чого не вийшло», то краще заощаджуйте свої гроші.


У перший раз при вагітності прийти до лікаря в жіночу консультацію і встати на облік потрібно до 12 тижнів вагітності.


Такий термін встановлено не тільки тому, що до 12 тижнів можна зробити аборт, але і для того, щоб з самого раннього терміну жінка правильно дбала про себе і майбутнє малюка, дотримуючись рекомендацій лікаря. Крім того, рання явка дозволяє точніше діагностувати термін вагітності і передбачувану дату пологів. Можна встати на облік в жіночу консультацію не за місцем прописки, а за місцем проживання, якщо вам так зручніше. Для цього потрібно написати заяву на ім'я завідуючої консультацією.


При першій явці завдання лікаря підтвердити наявність вагітності, виміряти розміри тазу, ріст і масу тіла. Лікарем також проводиться детальний розпитування жінки про наявність хронічних захворювань, алергічних реакцій, перебігу попередніх вагітностей, наявності факторів ризику. Всі дані заносяться в обмінну карту. Після цього лікар дає жінці рекомендації, які бажано дотримуватися при вагітності, і список аналізів, які необхідно пройти.


Огляд на кріслі проводиться не при кожній явці, а тільки при першій явці і в 30 тижнів, якщо у жінки немає ніяких скарг.
Згодом відвідувати лікаря потрібно раз в 3-4 тижні до терміну 20 тижнів, а потім - раз на 2 тижні. Це тільки здається, що говорити з лікарем так часто нема про що. Насправді у всіх вагітних жінок виникають страх, чи все з ними нормально, чи всі відбувається так, як треба. Задумайтеся, може бути краще задати питання про свій стан лікаря, ніж відвідувачам сайтів для майбутніх мам (хоча це теж іноді корисно). Записуйте всі питання в блокнотик, щоб нічого не забути запитати. Крім того, лікаря важливо саме в динаміці спостерігати, як змінюється маса тіла жінки, висота стояння дна матки, артеріальний тиск, щоб вчасно насторожитися (ці показники вимірюються при кожній явці). Лікар виявляє наявність факторів ризику з розвитку патології вагітності. Також він розповідає про результати ваших аналізів. Лікар зобов'язаний розповісти вам про ваш стан всю інформацію, зрозумілим для вас мовою, тому не соромтеся задавати питання, якщо щось залишається неясним.


Відвідувати жіночу консультацію необхідно ще й для того, щоб отримати родовий сертифікат, який буде потрібно при вступі в пологовий будинок і при постановці дитини на облік в дитячу поліклініку. Він видається в 30 тижнів вагітності (при багатоплідній вагітності в 28 тижнів). У цьому ж терміні видається лікарняний по вагітності та пологах (декретну відпустку).


Крім лікаря акушера-гінеколога потрібно хоча б один раз відвідати терапевта, ЛОРа, окуліста і стоматолога для того, щоб вилікувати вогнища інфекції (карієс, хронічний фарингіт), виявити хронічні захворювання та оцінити їх стадію. Багато захворювання проявляються вперше саме при вагітності, тому що зростає навантаження на організм. До терапевта бажано йти на прийом з результатами ЕКГ. При необхідності фахівці дають свої рекомендації щодо ведення вагітності та пологів.


При кожному відвідуванні жіночої консультації здається аналіз сечі
Саме цей аналіз вагітна жінка здає найчастіше, тому що при простоті проведення та мінімальних незручності для жінки (здавати сечу не боляче, не потрібно ніякої спеціальної підготовки), він досить інформативний. З його допомогою можна вчасно запідозрити хронічні захворювання нирок, які раніше ніяк себе не проявляли, але при вагітності можуть загостритися, тому що навантаження на нирки підвищується, а судини, що живлять нирки, можуть перетискатися зростаючою маткою. Ацетон у сечі в першій половині вагітності свідчить про тяжкість токсикозу. У другій половині вагітності зміни в аналізі сечі (наявність білка) можуть свідчити про початок гестозу, або допомогти визначити ступінь його тяжкості за наявності інших симптомів (надмірна прибавка маси тіла, набряки, підвищення артеріального тиску).

Нормальні показники загального аналізу сечі

 
Колір
Від оранжево-жовтого до солом'яно-жовтого
Прозорість
Прозора
Реакція
Слабокисла (рН 5,0-7,0)
Питома вага
1005-1024
Білок
Немає
Цукор
Немає
Ацетон
Немає
Білірубін
Немає
Еритроцити
0-1 в полі зору
Лейкоцити
1-3 в полі зору
Циліндри
Немає
Солі
Невелика кількість уратів і оксалатів
 
Загальний аналіз крові здається 2-3 рази за всю вагітність (при першому відвідуванні, у 28-30 тижнів і перед пологами). Якщо виявляється анемія, то після курсу лікування залізовмісними препаратами, аналіз необхідно повторити. За допомогою аналізу крові діагностується не тільки анемія, а й наявність вогнища хронічної інфекції в організмі (підвищення лейкоцитів і ШОЕ).
 
Нормальні показники загального аналізу крові

 
Гемоглобін
120-140 г / л
Еритроцити
3,7-4,7 х1012 / л
Лейкоцити
4-8,8 х109 / л
Тромбоцити
180-320х103 / л
Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ)
2-15 мм / год
 
Для того, щоб оцінити стан системи згортання, необхідно здати коагулограмму
Якщо спостерігаються відхилення, то необхідна їх корекція, оскільки підвищення згортання призводить до утворення микротромбов в судинах плаценти і порушення харчування плоду, а зниження згортання може призвести до кровотечі в пологах.
 
Нормальні показники коагулограми

 
Час згортання крові
5-12 хв
Протромбіновий інфекс (ПТІ)
93-107%
Фібриноген
2-4 г / л
 
Біохімічний аналіз крові Здається 2 рази (при першому відвідуванні і в 30 тижнів). Цей аналіз показує рівень цукру в крові (при вагітності може виникати так званий гестаційний цукровий діабет), стан печінки (про нього судять за рівнем білірубіну і ферментів печінки - АЛТ і АСТ).
За рівнем білка можна судити, чи достатньо білка в організмі матері, щоб задовольняти потреби зростаючого плоду. За рівнем сечовини і креатиніну судять про те, чи справляються нирки з виведенням продуктів обміну.
 
Нормальні біохімічні параметри

 
Цукор (глюкоза)
3,3-5,5 ммоль / л
Загальний білок
65-85 г / л
Білірубін
3,5-20,5 мкмоль / л
АЛТ
8-34 Е / л
АСТ
6-38 Е / л
Сечовина
2,0-8,3 ммоль / л
Креатинін
0,044-0,088 ммоль / л
 
Мазок з піхви, уретри і шийки матки здається 2 рази (при першій явці і в 30 тижнів). При наявності запальних змін необхідне лікування не тільки тому, що деякі мікроорганізми можуть негативно впливати на плід при вагітності, але й тому, що він може заразитися від мами при проходженні через родовий канал.


При першому відвідуванні і в 30 тижнів здається кров на ВІЛ, сифіліс та гепатит В
Ризик зараження цими захворюваннями існує у будь-якої людини, тому що воно може відбутися не тільки при внутрішньовенних маніпуляціях і при статевому контакті, але навіть при лікуванні у стоматолога і в манікюрному кабінеті. Дані захворювання можуть довгий час ніяк себе не проявляти. Бувають випадки, коли у людини виявляється в крові яка-небуть з перерахованих інфекцій, а він навіть не може згадати, коли могло відбутися зараження. На всі три захворювання кров береться відразу. Аналіз повторюється не тільки тому, що мінімальна ймовірність зараження в процесі вагітності таки існує, а й тому, що, наприклад, у ВІЛ, існує так званий сіро-негативний період, протягом якого аналіз може бути негативним (протягом півроку після зараження ), тому щоб напевно виключити захворювання, аналіз робиться двічі.


Аналіз на групу крові і резус-фактор
також здається двічі, хоча група крові не може змінитися. Це робиться для того, щоб на 100% виключити ймовірність помилки. При негативному резусі, якщо у чоловіка резус позитивний, аналіз здається кілька разів для визначення наявності антирезусних антитіл, які і викликають резус-конфлікт.


УЗД робиться протягом вагітності 3 рази - на термінах 10-12, 20-24 і 32-34 тижнів. На першому УЗД визначається наявність плідного яйця, місце його прикріплення (воно може протягом вагітності змінюватися), кількість плодових яєць (вже можна діагностувати багатоплідної вагітність), після 7 тижнів визначається серцебиття плоду. Головне при першому УЗД визначити, що плід живий, і вагітність розвивається. У 20-24 тижні виявляються в першу чергу вади розвитку плода (можуть бути діагностовані синдром Дауна, вади серця, наявність всіх життєво-важливих органів, кісти в легенях і в черевній порожнині). На цьому УЗД матері зазвичай говорять і стать майбутнього малюка (можна побачити і раніше, але без показань УЗД між 12 і 22 тижнями зазвичай не роблять). У 34-36 тижнів оцінюють стан плаценти, кількість навколоплідних вод і темпи зростання малюка, можна діагностувати плацентарну недостатність, затримку розвитку плода, припустити великий плід. Якщо по УЗД визначаються якісь патологічні симптоми, то воно може проводитися частіше.


Разом з останнім УЗД проводиться допплерометрия
- Вимірювання кровотоку в судинах плаценти і матки. Це дозволяє в деяких випадках діагностувати і скорегувати порушення кровотоку ще до того, як почалися патологічні зміни в плаценті.

У 34 тижні вагітності проводиться КТГ (кардіотакографія)
на якій оцінюється серцебиття плоду. КТГ оцінюється в балах. Нормальна КТГ повинна бути 7 балів і вище.

Ось з цього все і складається той необхідний "мінімум", який доведеться здати вагітній жінці. Пам'ятайте, що заради здоров'я майбутньої дитини краще зайвий раз перестрахуватися, щоб бути впевненою, що все чудово, а якщо це не так, то вчасно допомогти своєму організму створити для малюка максимально комфортні умови.

 

 • Літак і вагітність
 • Дослідження при вагітності
 • Вагітність і анемія
 • Народити вертикально
 • Полівітаміни для вагітних і годуючих жінок
 • Генетичні дослідження у вагітних
 • Гіпертонус матки
 • Йога для вагітних
 • Календар вагітності
 • Кесарів розтин: до, під час і після
 • Нездужання в першому триместрі вагітності
 • Визначення овуляції. Ознаки
 • Визначення статі дитини до народження
 • Перший день після пологів
 • Затримка пологів. Коли малюк не поспішає
 • Харчування під час вагітності
 • Піздня вагітність
 • Коли пора в пологовий будинок
 • Розрахунок передбачуваної дати пологів
 • Придане малюкові: найнеобхідніші покупки
 • Прикмети для вагітних
 • Резус-конфліктна вагітність
 • Секс під час вагітності
 • Тести на вагітність
 • Забобони і вагітність
 • Як викликати пологи
 • Ранній токсикоз
 • Фолієва кислота при вагітності
 • Розріз промежини: як, навищо і що потім?
 •